Rritet me 6 % paga e mjekëve dhe infermierëve

Shqipëria

Rritet me 6 % paga e mjekëve dhe infermierëve

Më: 6 korrik 2022 Në ora: 12:31
Ogerta Manastirliu

Rroga e mjekëve dhe infermierëve është rritur me 6%.

Vendimi ka hyrë në fuqi në datën 1 korrik dhe u bë i ditur nga ministrja e Shëndetësisë Ogerta Manastirliu ditën e sotme pas përfundimit të mbledhjes së qeverisë.

Manastirliu: Duke filluar nga data 1 korrik, ashtu sikurse e kemi premtuar, për të gjithë mjekët, infermierët, të gjithë profesionistët e shëndetësisë paga e tyre rritet me 6%. Kjo është një politikë e qeverisë shqiptare, e cila sikurse oshte planifikuar hyn në fuqi në 1 korrik dhe shtyn efektet përgjatë gjithë vitit dhe në vazhdim.

Efekti vjetor i rritjes së pagave për masën 6% është rreth 10 mln dollarë dhe nga kjo rritje përfitojnë rreth 19 mijë mjekë, infermierë dhe profesionistë shëndetësorë që ofrojnë shërbime në sistemin tonë shëndetësor.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat