Shehu: Pse po e pengoni rezolutën për gjenocidin serb në Kosovë?

Shqipëria

Shehu: Pse po e pengoni rezolutën për gjenocidin serb në Kosovë?

Më: 7 korrik 2022 Në ora: 10:36
Foto ilustrim nga vendi i ngjarjes

Deputeti i Partisë Demokratike, Tritan Shehu akuzoi Kuvendin se po zvarrit çështjen e parashtruar nga opozita për rezolutën e gjenocidit serb në Kosovë.

Rezoluta për të dënuar krimet serbe në Kosovë ka javë që po zvarritet. S’po futet në rend të ditës.Kjo është shkelje e procedurës e rregullores së Kuvendit. Ka një rregullore që përcakton qartë për veprimet, hapat dhe afatet kohore të një rezolute të tillë.

Jemi në tejkalim total të afateve dhe procedurave për të miratuar këtë rezolutë. Gjë e cila s’na nderon aspak si parlament dhe na vë në pozitë të vështirë.

Pse po zvarritet në këtë mënyrë, pse po pengohet futja e kësaj rezolute? S'e di nëse ka kaluar në Konferencën e Kryetarëve, pasi ka situatë mistike në atë konferencë. Flitet që të kalojë në Komisionin e Jashtëm, por s’ka pse," tha Shehu.

 

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat