Komani është zbrazur! Reshjet e shiut shpresa për të mbushur liqenin e hidrocentralit

Shqipëria

Komani është zbrazur! Reshjet e shiut shpresa për të mbushur liqenin e hidrocentralit

Më: 26 shtator 2022 Në ora: 20:21
Foto ilustrim

Gjatë orëve të pasdites ka pasur prurje të shumta në afërsi të lumit të shalës në liqenin e Komanit, siç duket dhe në këtë foto.

Metereologët kanë parashikuar reshje të shumta gjatë kësaj jave, që do të pritet të ndihmojnë korporatën elektroelergjitike të prodhojë energji.

Ndërkohë kjo ishte ishte pamja e liqenit të hënën paradite, kur ngjante me shumë me një lum të vogël.

Kjo situatë është krijuar pasi Korporata Elektroenergjetike Shqiptare ka prodhuar masivisht gjatë 2-3 ditëve, ndërkohë që niveli në liqen është ulur edhe për ti bërë ballë reshjeve të dendura që do të bien këtë javë.

Në vendin e quajtur përroi i Daicës, aty ku gjatë verës kalojnë me dhjetëra varka dhe tragete, të hënën lëvizja mund të behej edhe në këmbe.

Kjo do të thotë se lëvizja e tragetit por edhe e varkave është e pamundur. Në afërsi të të gjithë fshatrave që lagen nga liqeni i Komanit, ulja e nivelit  ka nxjerrë në pah edhe një herë, territore të cilat nuk ishin parë që prej ndërtimit të hidrocentralit në vitin 1985.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat