Hoxha: Ergys Dashin e ekzekutuan pasi e shihnin si kërcënim

Shqipëria

Hoxha: Ergys Dashin e ekzekutuan pasi e shihnin si kërcënim

Më: 26 shtator 2022 Në ora: 22:52
Artan Hoxha

Gazetari investigativ, Artan Hoxha, ka zbuluar arsyen se përse u ekzekutua Ergys Dasshi në Guajakil.

I ftuar në emisionin “opinion”, Hoxha tha se Dashi kishte krijuar lidhje të ngushta me një krerët e bandave të Guajakilit, madje ishte bërë edhe kumbari i fëmijës së tij.

Sipas tij në momentin që bosi u ekzekutua, Dashit i ëhstë kërkuar nga shqiptarët e tjerë që të largohej, por ai i ka qëndruar besnin bosit të vrarë, dhe bandat rivale e kanë parë si kërcënim dhe më pas e ekzekutuan.

“Ergys Dashi ishte përfshirë për shkak të trafikut me BE, me një nga bandat kriminale në Guajakil, madje ishte bërë kumbari i fëmijës së tij. Në momentin që bosi ishte ekzekutuar, shqiptarët e tjerë i kishin thënë që të largohej për shkak se ishte në rrezik, ai jo vetëm nuk u largua por tregoi një lloj besnikërie ndaj bosit lokal, u pa dhe ai si kërcënim dhe u kërcënua”, tha Hoxha.

Ergys Dashi u ekzekutua në 22 janar të 2022 në një lokal në Guajakili në Ekuador, ku ndodhej nën shoqërinë e një shqiptari tjetër.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat