Protesta për rrugën në Bukmirë, shkatërrohet sa herë bie shi

Shqipëria

Protesta për rrugën në Bukmirë, shkatërrohet sa herë bie shi

Më: 29 shtator 2022 Në ora: 15:31
Protesta për rrugën në Bukmirë

Aksi rrugor Rrëshen-Bukmirë i bërë vetëm disa vite më parë duket se do të ishte ndihmese për banoret e 7 fshatrave të njësisë administrative Bukmirë, por sot në fakt ky aks rrugor është kthyer në një kërcënim serioz për këta banorë.

Rrëshqitja e dherave apo dhe shembja e një pjese të konsiderueshme e asfaltit ka ngritur në protestë banoret e këtyre zonave, duke ju drejtuar fillimisht Bashkisë Mirditë dhe më pas firmës kontraktuese për marrjen e menjëhershme të masave për ndërtimin e një ure që lidh Rrëshenin me këtë njësi administrative.

Gjithashtu gjatë protestës pati dhe reagim nga firma e cila ka zbaruar tenderin duke ju siguruar banoreve që gjithçka do të rregullohet brenda pak ditëve.

Tre ditë më parë këta banore u përballen me shembjen e një pjese të rrugës dhe rrëshqitjen e dherave apo gurëve nga mali pas reshjeve të shiut në qarkun e Lezhës, duke rrezikuar seriozisht jetën e tyre.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat