Samiti i 6 dhjetorit, Xhaçka: Riafirmon rëndësinë gjeopolitike të rajonit

Shqipëria

Samiti i 6 dhjetorit, Xhaçka: Riafirmon rëndësinë gjeopolitike të rajonit

Më: 29 nëntor 2022 Në ora: 20:08
Foto ilustrim

Samiti i 6 dhjetorit i BE-Ballkanit Perëndimor në Tiranë do të jetë një riafirmim i Bashkimit Evropian për anëtarësimin e rajonit në familjen evropiane.

Ardhja e liderëve të Evropës në Tiranë, për ministren e Jashtme Olta Xhaçka do të shërbejë për forcimin e bashkëpunimit por edhe një treguar se Ballkani ka rëndësi gjeopolitike dhe  gjeostrategjike për BE.

Xhaçka shtoi se ky samit ka rëndësi edhe me sigurinë e brishtë që ka shkaktuar lufta e Rusisë në Ukrainë.

“Fakti që Samiti BE-Ballkani Perëndimor do të mbahet në Tiranë, në rajonin e Ballkanit Perëndimor, flet për një sërë ndryshimesh madhore në kuptimin gjeopolitik të BE-së drejt një imperativi për një vëmendje të qëndrueshme gjeostrategjike të BE-së për rajonin e Ballkanit Perëndimor, alias Evropën Juglindore, veçanërisht në kontekstin e shumëfishtë të sigurisë që ka krijuar lufta e Rusisë kundër Ukrainës. Unë do të thoja se pritshmëritë për samitin janë të dyfishta: së pari riafirmimi i një angazhimi të plotë dhe të qartë për perspektivën e anëtarësimit në Bashkimin Evropian për të gjitha vendet e Ballkanit Perëndimor dhe përshpejtimi i hapave pozitivë në të gjitha proceset përkatëse integruese evropiane të vendeve të rajonit, veçanërisht pas Konferencave të para Ndërqeveritare për Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut në korrik 2022”, tha Xhaçka.

Samit do të shërbejë edhe si një mundësi për forcimin e bashkëpunimit me BE në shumë fusha si siguria dhe politika e jashtme, energjia, transporti e dixhitalizimi.

“Së dyti, Samiti duhet të shërbejë si një mundësi ku bollëku i një morie angazhimesh midis dy rajoneve vjen në fuqi, nga siguria tek çështjet e politikës së jashtme, tek sundimi i ligjit, tregu i brendshëm dhe bashkëpunimi në sektorë të veçantë si: energjia, transporti, punët e brendshme, dixhitalizimi etj. Një angazhim më i thellë, hap pas hapi, në të gjithë këta sektorë, do të krijojë standardet e dëshirueshme që Ballkani Perëndimor të jetë në gjendje të përfitojë nga mënyra e përshpejtuar e integrimit sektorial përpara se të bëhen anëtarë të plotë të BE-së. E fundit por jo më pak e rëndësishme; do të jetë një mundësi e mirë për t'u treguar udhëheqësve të vendeve pjesëmarrëse mikpritjen shqiptare në mënyrën e duhur”, tha Xhaçka.

Më 6 dhjetor në Tiranë do të mbërrijnë presidenti i Francës, Emmanuel Macron, kryeministrja e Italisë Giorgia Meloni dhe kancelari gjerman Olaf Scholz, ndërsa ky samit i BE zhvillohet përherë të parë në një vend të rajonit.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat