​Protesta në Tiranë, hidhet molotov drejt bashkisë, rrezikohet jeta e efektivëve

Shqipëria

​Protesta në Tiranë, hidhet molotov drejt bashkisë, rrezikohet jeta e efektivëve

Më: 28 maj 2024 Në ora: 12:09
Pamje nga vendi i ngjarjes

“Aleanca për Mbrojtjen e Teatrit” së bashku me opozitën po zhvillojnë protestën e radhës para bashkisë së Tiranës.

Njësoj si herët e tjera protesta është shoqëruar me tensione, pasi në drejtim të bashkisë është hedhur molotov.

Në një moment molotovi rrezikon jetën e efektivëve të cilët përpiqen që të fikin zjarrin. Ky është tubimi i nëntë, që bëhet kundër kryebashkiakut Erion Veliaj e për të cilin demokratët e “Rithemelimit” dhe Partia E Lirisë, kërkojnë largimin nga detyra.

Forca të shumta policie rrethuan godinën e bashkisë, ndërkohë që edhe sot protestuesit hodhën bomba molotov dhe sende të tjera. Opozita e akuzon Erion Veliajn për përfshirje në korrupsion, pas arrestimit të disa prej drejtorëve më të rëndësishëm të bashkisë, në dosjen e njohur si “5 D”.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat