Djathi prodhohej në Dalmacinë e sotme 7200 vjet më parë - Bota Sot
Djathi prodhohej në Dalmacinë e sotme 7200 vjet më parë

Speciale

Djathi prodhohej në Dalmacinë e sotme 7200 vjet më parë

Më: 24 dhjetor 2018 Në ora: 13:48
Foto ilustrim

Një nga shenjat më të hershme që njerëzit në neolitët e dinin të prodhonin djathë u gjet në pjesën kroate të bregdetit dalmat, njoftoi një revistë amerikane e specializuar për arkeologji.

Një ekip shumëkombësh i arkeologëve dhe kimistëve analizoi gjurmë organike në varret e mesme neolitike që datojnë rreth 7.200 vjet më parë, duke treguar se qumështi ishte fermentuar në enë.

Në të njëjtën kohë, gjurmë të djathit të gjetura në qeramikë u gërmuan në Poloni.

Në atë kohë, njerëzit mbanin lopë dhe dele, por kaluan shumë kohë derisa filluan të bëjnë djathë nga qumështi.

Në të njëjtin vend, ku u gjet një enë që përmban mbetjet e mjaltës së fermentuar, në fund të saj u gjet një furçë qeramike që u përdor për të ndarë djathin dhe hirrën.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...