Gazeta e njohur gjermane 'Frankfurter Allgemeine Zeitung' befason për lojtarin e Kosovës, një problem interesant  

Volejboll

Gazeta e njohur gjermane 'Frankfurter Allgemeine Zeitung' befason për lojtarin e Kosovës, një problem interesant  

Nga: K.Goca Më: 12 janar 2021 Në ora: 15:21
Leon Dervishaj

Volejbollisti me prejardhje nga Kosova, Leon Dervishaj, ka ndërruar mjedis, nga SVG Lüneburg kalon në radhët e  United Volley.  

Ndryshe është djali i Bujarit, ish volejbollistit të spikatur dhe trajnerit të mirënjohur. Gazeta prestigjioze gjermane “Franffurter Allgemeine”, shkruan gjer e gjatë për Leonin.
Pas tërheqjes nga TV Rottenburg, Dervishaj kaloi në SVG Lüneburg gjatë verës. Por më pas ai kishte përfunduar para kohe kontratën me gjermano-veriorët. 

"Thjesht nuk ishte e drejtë", shpjegon ai. 

Klubi e portretizoi atë sikur kishte një problem me Hannes Gerken, i cili ishte dy vjet më i ri, duke u preferuar ky i fundit. "Unë isha i habitur që Lüneburg zgjodhi fjalë të tilla", thotë Dervishaj. Ai nuk i shmanget konkurrencës.

Rreth festës së Krishtlindjeve Dervishaj dëgjoi se United Volley po kërkonin një njeri të dytë pranë Mario Schmidgall, pasi belgu Matthias Valkiers ishte ende jashtë pas problemeve me shpinën. Faza e provës shkoi aq mirë sa që u vendos që të punohet me ta.

Dervishaj gjithashtu përshtatet në konceptin e United Volley sepse ai është pretendent për një vend në ekipin kombëtar. Trajner i Kombëtares gjermane Giani tashmë kishte ftuar lojtarin e gjatë 1.94 metra. Por atij iu refuzua një paraqitje në ndeshjet ndërkombëtare në Poloni.
Dervishaj ka lindur në Oldenburg dhe ka pasaportë gjermane. Sidoqoftë, bota e volejbollit ka rregullat e veta.

Pas kësaj ai konsiderohet një zviceran sepse ai mori licencën e tij të parë në vendin fqinj. Prindërit nga Kosova u transferuan atje në vitin 2008 pas 18 vjetësh në Gjermani, sepse babai i tij, Bujar filloi një punë si trajner i volejbollit në një shkollë talentesh. 

Tani ai po punon shumë për të marrë të drejtën për të luajtur në Gjermani. Federata botërore kërkon certifikata të lindjes dhe prova të tjera të origjinës; Një tarifë e lartë transferimi është gjithashtu për diskutim, edhe pse Dervishaj ishte aktiv vetëm në lojëra miqësore për të rinjtë për Zvicrën.

"Ishte gjithmonë ëndrra ime e madhe të luaja për Gjermaninë," thotë ai. "Shpresoj se së shpejti do të bëhet e vërtetë".

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat