Zviceranët nën ethe për pushimet e tyre verore, shkak përhapja e variantit Delta

Zvicra

Zviceranët nën ethe për pushimet e tyre verore, shkak përhapja e variantit Delta

Nga: M.L Më: 12 korrik 2021 Në ora: 10:39
Shumë zviceranë kaluan pushimet në shtetin e tyre vitin që shkoi, tani ata duan të dalin jashtë

Në shumë vende po rritet masivisht numri i rasteve të variantit Delta të Koronavirusit.

Vera është sezoni i çmuar për Spanjën dhe Portugalinë.

Megjithatë, tani të dyja vendet po kërcënohen nga Koronavirusi që në fakt po i pengon përfitimet, shkruan Blick.ch përcjell Bota sot.

Të premten Gjermania e shpalli Spanjën një zonë rreziku. Një ditë më parë, Franca i kishte këshilluar bashkatdhetarët e saj që të mos udhëtonin në Portugali dhe Spanjë. Arsyeja: numri në rritje i rasteve të Koronës për shkak të variantit delta.

Në Zvicër, gjithashtu numrat janë shqetësues, veçanërisht për ata që duan të kalojnë pushimet atje. Sigurisht që rritja e numrit nënkupton që kufizimet po rivendosen në shumë vende. Për shembull, në Barcelonë (Spanjë), ambientet e brendshme të bareve duhet të mbyllen përsëri; në Portugali ka një shtetrrethim në rajone të caktuara.

Vend i detyrueshëm në Greqi

Në Greqi, është përsëri e rrezikshme të ulemi në bare dhe klube, pasi virusi aktualisht po qarkullon kryesisht midis të rinjve. Për të njëjtën arsye, Holanda vendosi të Premten që të mbyllë klubet plotësisht

Pra, a pengon virusi faturën e udhëtarëve në pushime?

Lars Stöckli 18 vjeç i bën vetes pikërisht këtë pyetje. Ai planifikon të udhëtojë në Barcelonë me katër kolegë për dy javë - në vendin ku numri i rasteve po shpërthen aktualisht. "Jam pak i shqetësuar", thotë Stöckli. Mendimi se fluturimi i tij mund të anulohet i jep dhimbje stomaku. "Por shpresojmë se nuk do të arrijë kaq larg." Baret e mbyllura, nga ana tjetër, nuk do të ishin problem për të riun: "Ju prapë mund të shkoni në plazh".

Pushimet do të ishin ekuilibri perfekt

Patricia Bianchi * 26 vjeç po planifikon gjithashtu të shkojë në bregdet këtë vit pasi kaloi verën në Zvicër. “Unë punoj shumë gjatë gjithë vitit; Të udhëtoj jashtë është ekuilibri im perfekt ”, thotë ajo.

Këtë vit do të shkojmë në Sardenjë. "Nëse restorantet do të mbyllen, do të ishte për të ardhur keq, por jo fundi i botës: Unë kam rezervuar një apartament dhe mund të gatuaj vetë." Do të ishte mjaft keq nëse ajo nuk do të lejohej të udhëtonte fare, tha Bianchi. "Më mungon deti, dielli, ushqimi mesdhetar dhe mentaliteti lokal."

Pushuesit i përmbahen planeve

Pavarësisht nga situata e pasigurt: Sipas operatorëve turistikë, shumica e pushuesve aktualisht po u përmbahen planeve të tyre. "Rezervimet për në Spanjë dhe Mallorca kanë rënë lehtë në ditët e fundit," thotë Bianca Gähweiler, zëdhënëse e Hotelplan, "por prenotime të reja do të vijnë gjithashtu gjatë gjithë kohës." Pra, nuk është rasti që të gjithë ata që kishin rezervuar një pushim në Majorka do të anulonin papritmas.

"Një nga arsyet për këtë është ndoshta se shumë prej tyre janë vaksinuar dy herë ose janë shëruar". Edhe nëse Zvicra do të përfshinte Spanjën në listën e vendeve me rrezik: Ata që janë vaksinuar dy herë dhe ata që e kanë pasur Coronën në gjashtë muajt e fundit përjashtohen nga karantina. "Kjo jep një siguri të caktuar," përfundimi i Gähweiler.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat