Zvicra në ankth nga CoVID-19, pritet të dalin një mijë raste në ditë

Zvicra

Zvicra në ankth nga CoVID-19, pritet të dalin një mijë raste në ditë

Nga: M.L. Më: 20 korrik 2021 Në ora: 14:44
Foto ilustrim

Infeksionet nga korona po rriten me shpejtësi. Epidemiologët kanë frikë nga një rritje e shtrimit në spital nëse shkalla e vaksinimit nuk përmirësohet, shkruan Blick.ch përcjell “Bota sot”.

Luhatet gatishmëria për të vaksinuar

Michael Hermann paraqiti të dhënat e sondazhit të mbledhura nga qendra kërkimore Sotomo. Gatishmëria për vaksinim nuk është konstante, thotë ai. Që kur është aprovuar vaksinimi, gatishmëria për të vaksinuar është rritur, ndërsa e njëjta ka rënë gjatë kësaj vere. "Ka një dinamikë atje", thotë Hermann. Sotomo gjithashtu ka ekzaminuar argumentet e vaksinimit: Ekziston një hendek masiv midis skeptikëve të vaksinimit dhe pjesës tjetër, thotë Hermann. Sidoqoftë, dy argumente duket se bien mirë nga të dy palët: Nga njëra anë argumenti "Unë dua të kthehem në një jetë normale sa më shpejt të jetë e mundur",kurse nga ana tjetër argumenti "Unë dua të jem në gjendje të udhëtoj".

Sotomo gjithashtu shqyrtoi besimin te Këshilli Federal, BAG ose media. Që nga fillimi i pandemisë, besimi ka gërryer qartë, thotë Hermann. "Kjo gjithashtu tregon se politizimi i krizës nuk është zhdukur - ky hendek ndoshta do të pushtojë Zvicrën për më gjatë."

Së shpejti do të arrihet pragu i 1.000 infeksioneve të reja në ditë

Patrick Mathys nga Zyra Federale e Shëndetit Publik (BAG) hapi konferencën për media. Numri i rasteve aktualisht do të rritet ndjeshëm dhe tani duhet të dyfishohet në një mesatare javore. "Është mjaft e mundshme që ne të tejkalojmë pragun e 1.000 infeksioneve të reja në ditë këtë javë ose tjetrën", thotë Mathys. Numri i infeksioneve është rritur ndjeshëm në të gjithë Zvicrën dhe nuk mund t'i atribuohet pikave individuale të nxehta. Të rinjtë aktualisht janë veçanërisht të prekur. Tre të katërtat e infeksioneve ishin ndoshta për shkak të variantit Delta. Lajmi i mirë është se pranimet në spital janë akoma të ulëta - tetë persona duhej të transferoheshin në spital në 24 orët e fundit. Megjithatë, ka indikacione se pranimet në spital tani mund të rriten, thotë Mathys. "Por ende nuk mund të bëhen deklarata të qarta këtu." Është gjithashtu ende e hapur se çfarë do të thotë numri në rritje i infeksioneve për shfrytëzimin e spitaleve.

Masa më të rrepta bazuar në pasqyrën e përgjithshme

Një gazetar pyet se cilat kritere përdoren për të vendosur për shtrëngimin e mëtejshëm të masave. Samia Hurst nga task forca thotë se është e rëndësishme të përfshihen parametra të ndryshëm. "Thjeshtë fotografia e përgjithshme", thotë Patrick Mathys nga BAG. Ai përfshiu si faktorët shëndetësor, ashtu edhe ata ekonomikë. Dhe: "Një nga qëllimet kryesore është mbrojtja e sistemit shëndetësor nga mbingarkesa - këta faktorë duhet të peshohen në përputhje me rrethanat."

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat