Shqiptarët nga Kosova në fokus të mediave zvicerane, Keller: Ata nuk e sollën virusin në Zvicër

Zvicra

Shqiptarët nga Kosova në fokus të mediave zvicerane, Keller: Ata nuk e sollën virusin në Zvicër

Më: 4 shtator 2021 Në ora: 13:08
Fitore Keller, eksperte e burimeve njerëzore në Zvicër

“Alba Festival”, që njihet si “festivali më i madh shqiptar në Evropë”, i cili pritej të mbahej në shtator në Zvicër, është anuluar për shkak të situatës me COVID-19. Sipas autoriteteve zvicerane, ky festival do të ishte barrë shtesë për spitalet dhe “synon kryesisht një komunitet të prekur rëndë nga COVID-19”.

Derisa spitalet në Zvicër janë të mbushura plotë, një pjesë të fajit autoritetet atje ia kanë lënë shqiptarët nga Kosova të cilët ishin në vendlindje për pushime. Gazeta zvicerane “SonntagsZeitung” i ka kushtuar një artikull situatës me pandeminë në Kosovë, në të cilin thuhet se numri i rasteve të infeksionit ka “shpërthyer” gjatë verës dhe se të kthyerit “e kanë bartur COVID-19 në shtëpitë e tyre”.

Shumica e mërgimtarëve që ishin në Kosovë nuk ishin të vaksinuar. E për këtë çështje, presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, ka fajësuar pjesërisht autoritetet zvicerane.

E pakënaqur për mosvaksinimin e diasporës është shprehur Fitore Keller, eksperte e burimeve njerëzore, e cila jeton në Cyrih. 

“Nga njëra anë, ndikon tek unë që komuniteti shqiptar është vënë në fokus të mediave dhe në fund të fundit shoqërisë. Nga ana tjetër, jam i zemëruar me diasporën, sepse ata vepruan pa kokë dhe shumë egoistë. Si në Kosovë ashtu edhe në Zvicër, numri i rasteve para pushimeve verore ishte i ulët. Pastaj ata shpërthyen”.

“Çertifikatat e rreme janë në dispozicion në Kosovë dhe vende të tjera për më pak se 50 euro. Ndërsa shumica iu përmbajt rregullave, disa festuan dasma dhe ahengje dhe pranuan një valë tjetër pandemie dhe pasojat. Ndërsa zviceranët tanë shqiptarët nga Kosova kanë ardhur Rega për t’u trajtuar nga mjekë dhe infermierë të lodhur në spitalet tona me 5 yje, shqiptarët e sëmurë janë plotësisht vetë. Kjo nuk është në rregull”, ka thënë ajo, shkruan NZZ.CH.

Keller ka theksuar se “shqiptarët nga Kosova nuk e sollën virusin në Zvicër”. 

“Corona nuk ishte zhdukur kurrë, kemi të bëjmë me një pandemi globale. Në vend që të kërkojmë një dhi kurbani, ne duhet të përpiqemi t’i marrim njerëzit dhe t’i tërheqim së bashku”.

Më tej, ajo është shprehur se po përdor rrjetet sociale për të motivuar komunitetin shqiptar për t’u imunizuar.

“Këto kanale përdoren shumë intensivisht nga shqiptarët për shpërndarjen e informacionit. Unë nuk vërej se ka më shumë kundërshtarë kundër vaksinimit midis shqiptarëve sesa midis kombësive të tjera. Por unë shoh që ata janë më neglizhentë me masat dhe minimizojnë virusin”.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat