Tensione politike në Zvicër pas anulimit të Festivalit shqiptar: Vendim arbitrar, margjinalizues dhe irritues

Zvicra

Tensione politike në Zvicër pas anulimit të Festivalit shqiptar: Vendim arbitrar, margjinalizues dhe irritues

Nga: M.L. Më: 6 shtator 2021 Në ora: 18:02
Organizatorët e Festivalit Alba duhej të mblidheshin përsëri pasi qeveria e Cyrihut tërhoqi lejen për festivalin e tyre muzikor.

Vendim arbitrar, margjinalizues dhe irritues: Tërheqja afatshkurtër e lejes për Festivalin Alba po shkakton tensione në këshillin kantonal të Cyrihut, shkruan blick.ch përcjell “Bota sot”.

Sipas Blick, këshilltarja qeveritare Jacqueline Fehr mori kritika nga partia e saj.

Mbi 20,000 njerëz marshuan nëpër Cyrih të shtunën e kaluar në mbështetje të të drejtave të komunitetit LGBTQ, si dhe për të bërë fushatë në përkrahje të martesës ndërmjet gjinisë së njëjtë.

Festivali Alba duhej të zhvillohej në qytet në të njëjtën fundjavë. Por, ndërsa këshilli i qytetit lejoi “Zurich Pride” si një ngjarje politike, këshilli qeveritar i kantonit revokoi organizatorët e festivalit të muzikës shqiptare në minutën e fundit. Një vendim që shkaktoi reagime të ashpra jo vetëm nga organizatorët.

Anulimi afatshkurtër i lejes u diskutua sot në Këshillin Kantonal të Cyrihut. Të Gjelbrit dhe Lista Alternative (AL) u kritikuan ashpër në një deklaratë të grupit.

"Qeverisja proaktive duket ndryshe", tha këshilltarja e kantonit AL Nicole Wyss.

Arsyetimi i këshillit qeveritar se kuota e vaksinimit brenda komunitetit shqiptar është e ulët është diferencuese dhe nuk ka të bëjë fare me parimin e barazisë së të drejtave. "Me sa duket qeveria nuk ka besim në konceptet e mbrojtjes që ka imponuar," vazhdoi Wyss.

"Rast i egër i arbitraritetit zyrtar"

SVP gjithashtu sulmoi këshilltaren qeveritare të PS -së Jacqueline Fehr për vendimin e saj.

Ishte një "rast i jashtëzakonshëm i autoritetit arbitrar", tha Këshilltari Kantonal i SVP Claudio Schmid në emër të grupit të tij parlamentar. Ai vuri në dukje se në të njëjtën fundjavë në Cyrih, përveç paradës së Krenarisë LGBTQ në Cyrih, e cila ra nën juridiksionin e qytetit për shkak të natyrës politike, disa ngjarje të tjera të mëdha u lejuan të zhvilloheshin në kanton. Përfundimi i Schmid bazuar në këshilltarin qeveritar Fehr: "Ajo lejon atë që i pëlqen dhe ndalon atë që nuk i pëlqen".

Fehr gjithashtu duhet të pranojë kritikat nga radhët e veta. Ju mund ta kuptoni vendimin e qeverisë, tha zëdhënësi i PS Markus Späth-Walter (68).

"Mënyra në të cilën u tërhoq leja e Festivalit Alba është me të vërtetë irrituese. Nëse lejohen ngjarje të tjera të ndodhin në të njëjtën kohë, një anulim i tillë afatshkurtër ka nevojë për një justifikim të bazuar mirë dhe një komunikim të kujdesshëm", tha Këshilli Kantonal.

"Fatkeqësisht, ky ishte një dështim i plotë".

Kritika edhe nga PS kombëtare

Mattea Meyer, bashkë-presidente e PS Zvicrës, tashmë ka shprehur publikisht mungesën e saj të mirëkuptimit. Në Twitter, në fund të javës së kaluar, ajo citoi organizatorin e Alba-s të thoshte se ai do ta kuptonte nëse edhe ngjarjet e tjera do të ishin anuluar. Është e kuptueshme që ata ndihen të diskriminuar, tha Meyer.

Fehr më pas kundërshtoi në Twitter duke deklaruar se ngjarjet e tjera "të një karakteri të ngjashëm" gjithashtu ishin anuluar, madje edhe nga vetë organizatorët.

Ajo përmendi Frauenfeld Openair, Paradën e Rrugës dhe Openair të Cyrihut si shembuj.

"As numrat nuk mund t'i fshehësh. Rreziku në këtë grup të popullsisë është shumë i lartë”, argumentoi ajo duke iu referuar shqiptarëve në Zvicër dhe zviceranëve me rrënjë shqiptare.

Politikisht, çështja nuk është ende jashtë tryezës. Përveç deklaratave të grupit, dy kërkesa iu paraqitën Këshillit Kantonal - një nga EDU dhe një nga FDP, GLP, AL dhe PS. Të dy duan që këshilli qeveritar të japë arsye të sakta për trajtimin e pabarabartë të ngjarjeve. (lha)

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat