“U grindën një javë para krimit”, flet fqinja 75-vjeçare - si e përshkruan burrin që vrau Albinën nga Kosova në Zvicër?

Zvicra

“U grindën një javë para krimit”, flet fqinja 75-vjeçare - si e përshkruan burrin që vrau Albinën nga Kosova në Zvicër?

Nga: A.ZH Më: 15 mars 2022 Në ora: 17:02
Albina V.* dyshohet se është vrarë nga bashkëshorti i saj Ardit V. në Rapperswil-Jona mbrëmjen e së shtunës.

Jeta e shqiptares nga Kosova, Albina V.* (32-vjeçare) përfundoi me dhunë. Nëna e dy fëmijëve dyshohet se është vrarë nga bashkëshorti i saj Ardit V.* (35-vjeçar) në banesën e saj në Rapperswil-Jona mbrëmjen e së shtunës.

Sipas policisë së kantonit Gallen në Zvicër, burri e thirri vetë policinë pak pas orës 3 të mëngjesit dhe tha se kishte plagosur rëndë gruan e tij. Në momentin e mbërritjes së urgjencës, nëna e dy fëmijëve ishte e vdekur dhe policia arrestoi autorin e dyshuar, raporton Blick.ch, përcjell Bota sot.

Banorët e ndërtesës ku ndodhi krimi janë të shokuar. 

Lexo edhe: Kjo është gruaja nga Kosova që u vra dje nga burri, media zvicerane nxjerr detaje tronditëse për 35-vjeçarin

"Gruaja e re ishte shumë e bukur"

Sipas policisë, në banesë ndodheshin tre fëmijë kur Albina V. vdiq nga duart e bashkëshortit. Viktima kishte me autorin një djalë të moshës së shkollës fillore dhe një vajzë gati një vjeçare. Përveç kësaj, me çiftin jetonte edhe mbesa adoleshente e Ardit V.. Nuk dihet ende se sa kanë dëgjuar fëmijët për krimin, përcjell Bota sot.

Albina V. ishte shumë e njohur në ndërtesën ku banonte me të shoqin e saj dhe fëmijët e tyre.

Image
Çifti jetonte me dy fëmijët dhe një mbesë në një pallat në Rapperswil që nga janari.

 “Familja u vendos këtu në janar”, thotë një fqinje (75-vjeçare), i cili shpesh fliste me Albina V.. “Gruaja e re ishte shumë e bukur. Por ajo kishte shumë punë dhe ishte gjithmonë me nxitim”, thotë ajo. 75-vjeçare kishte dëgjuar zëra të fortë nga banesa pak ditë para vdekjes së Albinës. “Ata po grindeshin një javë para krimit. Burri qortoi me zë të lartë dhe agresivisht”. Ajo fajëson veten: “Sikur të kisha folur me të për këtë. Por ju nuk dëshironi të përfshiheni. Sikur ajo të më kishte thënë diçka!".

Burri për një kohë të gjatë nuk ishte treguar veçanërisht miqësor dhe i dhembshur ndaj 75-vjeçares. “Gruaja ishte gjithmonë e përgatitur. Ai, nga ana tjetër, mezi buzëqeshte dhe ishte i ftohtë. Përveç një herë: të premten në mëngjes. Unë zbrita atje me çiftin bashkë me ashensor. Ai e mbajti derën për mua dhe ishte miqësor. Ata kishin karrocën me vete dhe me siguri po shkonin për shëtitje”.

Image
Fqinjët janë në shok.

“Shpesh i kam dëgjuar duke debatuar me zë të lartë”

Para se të shpërnguleshin, çifti kishte jetuar në qytetin e vjetër të Rapperswil-Jona për më shumë se dhjetë vjet. Një fqinj nga atje thotë: “I dëgjoja shpesh duke u grindur me zë të lartë. Por unë nuk mendoj se ata donin të ndaheshin. Burri ishte në të vërtetë një djalë i mirë dhe ata e kaluan mirë së bashku”, përcjell Bota sot.

Në Rapperswil-Jona jetojnë edhe dy vëllezërit e autorit. Fqinji nga qyteti i vjetër beson se fëmijët tani jetojnë me njërin prej tyre. “Sepse gruaja nuk kishte të afërm këtu në Zvicër”, thotë ai.

Image
Dikush i ndezi një qiri të resë përpara ndërtesës dhe vendosi lule.

Ecurinë e saktë të ngjarjes dhe motivin po sqaron policia e kantonit Gallen, nën drejtimin e prokurorisë publike. Policia ende nuk ka dhënë asnjë informacion për armën e vrasjes. "Por nuk kishte asnjë armë zjarri të përfshirë," thotë zëdhënësi i medias Florian Schneider për Blick.

Dikush ndezi një qiri dhe vendosi lule para pallatit.

*Emrat janë ndryshuar

 

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat