“E vrau me çekiç dhe thikë” / Rrëfejnë shoqet e 32 vjeçares që u vra nga bashkëshorti në Zvicër: Ajo vuajti shumë në martesë, njëri nga vëllezërit e autorit...

Zvicra

“E vrau me çekiç dhe thikë” / Rrëfejnë shoqet e 32 vjeçares që u vra nga bashkëshorti në Zvicër: Ajo vuajti shumë në martesë, njëri nga vëllezërit e autorit...

Nga: M.L. Më: 15 mars 2022 Në ora: 23:04
Albina V. († 32) dyshohet se është vrarë nga bashkëshorti i saj Ardit V. (35) në Rapperswil-Jona mbrëmjen e së shtunës.

32 vjeçarja Albina V. ishte në fakt një grua shumë optimiste, shkruan gazeta zvicerane blick.ch transmeton gazeta “Bota sot”. “Me përjashtim të rastit kur u sulmua nga i shoqi. Pastaj e vumë re se raportet e tyre nuk po shkonin mirë”, thotë një mike e saj për Blick. “Për fat të keq, ajo kurrë nuk tha asgjë”.

(Emrat e dy bashkëshortëve janë ndryshuar për shkak të etikës profesionale nga gazeta blick.ch).

Por, Albina V. padyshim se nuk e kishte një martesë të lumtur me 35 vjeçarin Ardit V.. “ Kohët e fundit ajo shpesh dukej e lodhur dhe i harronte gjërat. Diçka po e shqetësonte, kjo mund të vërehej."Në punë ajo shpesh qante”, thotë një kolege.

“Ishte vërtet keq në shtëpi”.

U zgjua natën për t'u grindur

Nëna e dy fëmijëve nga Rapperswil-Jona SG u vra brutalisht mbrëmjen e së shtunës. Sipas policisë së kantonit St. Në momentin e mbërritjes së urgjencës, nëna e dy fëmijëve ishte tashmë e vdekur. Policia arrestoi autorin e dyshuar. Më pas, burrit i është caktuar masa e paraburgimit.

Në Rapperswil thuhet se Ardit V. e ka tërhequr zvarrë gruan e tij, e cila flinte me fëmijët, në mes të natës nga shtrati dhe e ka vrarë në një dhomë tjetër pas një debati të ashpër. Mesa duket me një çekiç dhe thikë. Prokuroria publike nuk është përgjigjur në asnjë pyetje për rrjedhën e krimit dhe armën e përdorur.

Një gjë është e qartë: Në martesën e çiftit kishte shumë telashe. Dy vite pas dasmës, Albina V. tha se ishte goditur për herë të parë nga bashkëshorti i saj. Por Albina V. nuk ka shkuar asnjëherë në polici.

"Ajo gëlltiti gjithçka dhe vazhdoi", thotë mikja e saj.

Edhe vëllai i autorit ka dashur të vrasë dikë

Albina ishte njohur dhe martuar me Ardit V. në Kosovë. Më pas ajo udhëtoi me të në Zvicër. Këtu ajo nuk kishte asnjë të afërm të saj dhe jetonte nën të njëjtën çati me familjen e të shoqit në qytetin e vjetër të Rapperswil - duke përfshirë vjehrrin, vjehrrën, dy vëllezërit e burrit të saj dhe gratë e tyre. “Por dhuna në këtë familje është shumë e keqe”, thotë një grua nga Rapperswil. “Ata janë të njohur. Djemtë e tyre janë përfshirë shpesh në raste problematike. Policia dhe autoritetet janë të njoftuara me rastet”.

Një vëlla i Ardit V. tashmë është deportuar në Kosovë për shkak të një akti dhune. Ai ka përndjekur ish-gruan e tij kur ajo u nda prej tij. Kur vëllai i saj ka ndërhyrë, V. e ka sulmuar me një çelës dhe ia ka çarë kokën. Çështja shkoi deri në gjykatën federale dhe përfundoi me një dënim me burg dhe dëbim nga vendi.

Albina V. nuk hoqi kurrë dorë nga shpresa se gjërat do të përmirësoheshin

“Burrat e familjes V. janë të dhunshëm, të ftohtë dhe të pamëshirshëm”, thotë një grua nga Rapperswil. “Askush nuk dëshiron të ngatërrohet me ta. Të gjithë ua kanë frikën”.

Gjithsesi, Albina V. qëndroi me Arditin e saj. “Ajo e donte shumë të shoqin dhe i bënte surpriza të mëdha për ditën e Shën Valentinit apo ditëlindjen e tij”, thotë një mikeshë. Një tjetër kolege e di: "Ajo gjithmonë mendonte se burri i saj nuk ishte aq i keq sa vëllezërit e tij. Ajo kurrë nuk i hoqi shpresat se ai do të përmirësohej”. Ajo jetonte kryesisht për djalin dhe vajzën e saj të vogël.

Ndërkohë, Ardit V. përveç punës, nuk ka bërë shumë për familjen. “Ai kurrë nuk ka dalë për shëtitje me gruan e tij, edhe pse kanë pasur një fëmijë në karrocë”, thotë një mike. “Gjëja më e rëndësishme për burrin e saj ishte kompjuteri. Ai luante lojëra online për orë e netë të tëra”.

Albina punonte, drejtonte shtëpinë dhe kujdesej për fëmijët. “Dhe në të njëjtën kohë i shoqi ia ndaloi kontaktet dhe e monitoronte me GPS”, bëjnë me dije koleget “Pavarësisht gjithçkaje, ajo e duroi. Sepse ajo ishte vetëm në Zvicër dhe kishte shumë frikë për fëmijët e saj.

Vëllai i autorit: “Albina dhe Arditi kishin një martesë të bukur”

Një shoqe e di një gjë: “Albina nuk do të kishte dashur kurrë që fëmijët e saj të qëndronin me familjen V.. Ajo ma ka thënë këtë disa herë në mënyrë të paqartë”. Por pikërisht kështu ndodhi: Autoritetet i vendosën fëmijët pranë familjes së autorit, me vëllanë e Arditit.

Për Blick ai thotë: “Ne të gjithë jemi ende në shok. Të gjithë e donim shumë edhe Albinën”. Ai kundërshton me vendosmëri akuzat për dhunë. “Në familjen tonë nuk rrihet njeri. Edhe Albina dhe Arditi kishin një martesë të bukur, ishin shumë të lidhur me njëri-tjetrin”. Ai fajëson për krimin problemet e shëndetit mendor të vëllait të tij. “Ai kishte diçka si një tronditje truri. Ne donim ta çonim në një klinikë, por ai u kthye". Në parim, sipas tij për krimin kanë faj i autoritet. Tani ai dëshiron të rrisë fëmijët me gruan e tij.

Ndërkohë në vendin e krimit përballë pallatit ka një det të vogël qirinjsh dhe lulesh në kujtim të të vdekurve. “Vetëm të mirët vdesin”, thotë një mik. “Ajo ishte shumë e sjellshme dhe e dobishme, thjesht nuk e meritonte këtë. Shpresoj që fëmijët e tyre të shkojnë në një familje të mirë ku të marrin aq dashuri sa u ka dhënë Albina”.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat