Shqiptari zgjidhet drejtor i Klinikës së Kardiokirurgjisë në Spitalin Universitar të Cyrihut

Zvicra

Shqiptari zgjidhet drejtor i Klinikës së Kardiokirurgjisë në Spitalin Universitar të Cyrihut

Më: 26 gusht 2022 Në ora: 13:13
Omer Xhemali

Kryemjeku i Kardiokirurgjisë në Spitalin Triemli të Cyrihut, Omer Xhemali, do të bëhet Drejtor i Klinikës së Kardiokirurgjisë në Spitalin Universitar të Cyrihut, duke filluar më 1 dhjetor 2022.

Prof. Dr. Xhemali njihet si mjeku i parë shqiptar që ka realizuar një operacion të transplantimit të zemrës.

Prof. Dr. Xhemali vjen nga Tetova. Ai ka studiuar dhe specializuar e doktoruar për mjekësi në Gjermani, ku edhe ka punuar disa vite, derisa ka shkuar për të punuar në Zvicër, në vitin 2009.

Xhemali punon në Spitalin e Cyrihut që nga viti 2009, ndërsa që nga viti 2018 si mjek kryesor i kardiokirurgjisë.

Në vitin 2007 Xhemali u zgjodh si autori më i mirë i një pune shkencore në Gjermani, Austri dhe Zvicër, ku mori çmimin “Hans Borst”.

“Unë nuk dua të bëhem hulumtues me famë botërore por dua që pacientëve të mi t`ua ofroj trajtimin më të mirë të mundshëm”, pati thënë doktori.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat