Humb jetën tragjikisht voglushja shqiptare 4-vjeçare në Gjenevë, bie nga kati i 11-të

Zvicra

Humb jetën tragjikisht voglushja shqiptare 4-vjeçare në Gjenevë, bie nga kati i 11-të

Më: 26 gusht 2022 Në ora: 19:59
Lagjia Lignon në Gjenevë

Një fëmijë 4-vjeçar vdiq pasi u ra nga një ballkoni mëngjesin e kësaj jave në Vernier (GE). Banorët e lagjes Lignon janë të tmerruar. Voglushja është me origjine nga Kosova, zbulon gazeta zvicerane në shqip Le Canton27.ch”

“Sot në mëngjes, rreth orës 08:30, policia u njoftua për zbulimin e një vajze 4-vjeçare të shtrirë pa ndjenja në këmbët e një pallati në lagjen Lignon", konfirmon Ministria Publike (MP).

Vdekjen trasgjike te kesja vpglushe e ka konfirmuar edhe polcia për gazetën Le anton27.ch, por pa hyrë në detaje.

Në vendngjarje u ndodh policia dhe më pas shërbimet e urgjencës mjekësore kanë tentuar më kot të bëjnë ringjalljen e viktimës, e cila ka ndërruar jetë në vend. Sipas hetimeve të para, vajza do të kishte rënë nga ballkoni.

Sipas disa banorëve, viktima ka rënë nga banesa e tij në katin e njëmbëdhjetë. Gazeta zvicerane Le Canton27.ch ka mesuar se një hetim është hapur nën drejtimin e prokurorit Cédric Genton për të përcaktuar rrethanat e sakta të kësaj vdekjeje, saktëson deputeti, i cili nuk do të bëjë asnjë koment të mëtejshëm.

“E gjithë lagjja është në shok”

Në vend, në fund të lokalit të ndërtesës, banorët janë mërzitur. “E gjithë lagjja është në shok”, thanë disa prej tyre. “Të gjithë flasin për këtë, të gjithë kemi fëmijë, është dramatike”, shpjegon një zonjë për gazeten “Tribune de Geneve”  e cila jeton prej 50 vitesh në Lignon.

“Dëgjova se diçka ra, thotë një tjetër banore që ndodhej në ballkonin e saj. Dhe pashë trupin e vogël atje poshtë, dhe më pas dikush hyri për të bërë masazhe dhe një polic mori përsipër.”

Sipas saj, viktima është “përkujdesur shumë shpejt dhe ndihma ka qëndruar për një kohë shumë të gjatë, vazhdon ajo. E ngritën çadrën e bardhë dhe aty kuptuam. Ata bënë gjithçka që mundën”.

“Ajo ishte një fëmijë nga Lignon”

Një tjetër thotë se njeh “pak” familjen e viktimës: “Përshëndetje, lamtumirë, thotë ajo. Nëna jetonte vetëm me të voglin besoj. Këtu jeton edhe gjyshja e tij. E pashë në katin e poshtëm pasi mbërriti ndihma. Ajo ishte në një gjendje të tillë. Ne jemi me gjithë zemër me këtë familje, ishte një fëmijë nga Lignon. Si prind, duhet guxim.”

Në një kafe që ndodhet në qendrën tregtare Lignon, është prekur edhe një punonjës: “Një klient më tha se dikush kishte rënë, shkova të shikoja dhe, kur pashë gjyshen në lot, kuptova që kishte të bënte me familjen e saj, përshkruan ajo… Nuk e dimë se çfarë ka ndodhur. E vogla erdhi me mamanë këtu, është e vështirë”.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat