Vjehrri e bleu për 300 euro, burri e rrihte me rrip për seks/ Gruaja rrëfen detaje tronditëse para gjykatës në Zvicër

Zvicra

Vjehrri e bleu për 300 euro, burri e rrihte me rrip për seks/ Gruaja rrëfen detaje tronditëse para gjykatës në Zvicër

Më: 7 nëntor 2022 Në ora: 19:18
Klani i familjes rrugës për në gjyq.

Për vite me radhë, katër gra në Jura Bernese të Zvicrës mbaheshin si skllave nga një grup familjar nga Kosova, shkruan gazeta zvicerane Blick.ch transmeton “Bota sot”.

Patriarku Albrim F.* 65 vjeç (emër i ndryshuar nga redaksia e Blick) dhe katër djemtë e tij dolën të hënën para gjykatës rajonale të Moutier BE.

F. thuhet se ka sjellë katër adoleshente të moshës 14 deri në 17 vjeç në Zvicër për djemtë e tij nga viti 2003 – ndonjëherë ilegalisht.

Mësohet se vajzat janë detyruar të martohen me djemtë e tij. Kryefamiljari, F. – sipas prokurorisë – i udhëzoi djemtë e tij saktësisht se si të silleshin me gratë e tyre: Pra dhunshëm.

Ai do të më godiste pa mëshirë

Personi i tretë i intervistuar është një grua që dukshëm po lufton me jetën. Ajo flet ngadalë dhe qan nga dëshpërimi.

“Nuk jam mirë. Kam frikë të dal kundër familjes”, tha ajo në gjykatë. Ajo prej vitesh jeton në rrethanat më të vështira. Ajo thotë: “Kam pesë fëmijë dhe pas 15 vitesh ende nuk kam asnjë dokument. Unë jam sans papier pa të drejta. E përballoj familjen me 1800 franga në muaj. Është kaq e vështirë”.

Gruaja u ble nga prindërit e saj në moshën 14-vjeçare nga kreu i klanit për 300 euro. Kontrabandistët do t’iu kushtonte 1000 euro për të kontrabanduar gruan e mitur në Zvicër.

Asaj iu premtua gjithashtu se do të merrte leje qëndrimi këtu dhe do të mund të vazhdonte studimet.

Por sipas aktakuzës, ajo përfundoi në ferr. Ajo u burgos, u përdhunua, u rrah.

"Unë nuk kisha të drejta përveçse t'u bindesha burrave. U ndjeva si skllav”, thotë ajo mes lotësh në sallën e gjyqit.

“Nuk doja shumë të vija në Zvicër. As që e dija se ku ishte Zvicra. Familja ime vendosi këtë për mua”.

Ajo ngulmoi për kaq shumë, sepse vazhdoi të shpresonte për një kthesë për mirë, thotë ajo.

“Unë kam fëmijë, në fakt jam një person pozitiv. Por asgjë nuk ndryshoi. Nuk kisha liri, nuk më lejuan të shkoja vetë në tualet. Nuk më lejuan të debatoja me askënd. Përndryshe ai gjithmonë ka menduar të njëjtën gjë, unë jam duke planifikuar diçka. Pastaj ai goditi. Ai më lëndoi keq. Kam frik137. Vetëm Zoti e di se çfarë kam kaluar”. ***

E rrahur për seks me rrip

Ajo qan dhe flet për psikozat e tij më të këqija. “Ai gjithmonë donte seks. Ai kishte një rrip me kokë metalike. Ai do të më godiste pa mëshirë nëse do të kishte dyshimin më të vogël për nënshtrimin tim”, thotë ajo. “Edhe pse ajo tashmë kishte pesë fëmijë, ai me të vërtetë donte më shumë. Ai nuk mund të kujdesej për fëmijët e tij. Unë nuk mund ta kuptoja atë. Rrahjet dhe përdhunimet ishin aq të këqija, sa më mirë të vdisja sesa të vazhdoja të përjetoja terrorin”, thotë ajo. “Ai dëshironte  çdo ditë”.

Ndryshe, dënimi i kërkuar do të shpallet vetëm në gjyq. Aktgjykimet do të jepen më 24 nëntor 2022. Është prezumimi i pafajësisë.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat