Demokristianët festojnë në Zvicër

Zvicra

Demokristianët festojnë në Zvicër

Më: 28 nëntor 2022 Në ora: 19:58
Ilustrim

Në Kanton Luzern, në Zvicerr, u mbajt Manifestimi i 28 Nëntorit, Ditës së Flamurit Kombëtarë.

Në mesin e shum bashkë atëdhetarëve, kishin ardhë për të festue së bashku, edhe krerët e Partisë : Ing Zef Morina kryetarë i PSHDK-së, zt. Anton Shala nënkryetarë, zt. Kosovar Alija drejtor në KK në Gjakovë, dhe disa të tjerë si delegacion i PSHDK-së nga Kosova, bashk me Kordinatorin Demokristian për Diasporë, zt Marash Berisha.

Të pranishem, ishin shum musafirë të ftuar, ku në mesin e tyre veqojm;

Nga Konsulata e RS në Zürich, znj/ Shukrije Ramadani bashk me nipin Agim Ramadanin e vogël. Nga Dega e LDK-së, për Zvicërr, zt. Ahmet Kosumi me bashkëpartiakët. Nga Shoqata ,,Sali Cekaj’’ zt Xhemajl Haxhiu me bashkëpuntorët, nga LAPSH-i, zt Riza Demaj. Nga Shoqata shqiptaro-zvicerjane nga Sursee, zt Zef Mirdita me bashkëpuntorët, dhe shumë të tjerë.

Si nikoqir i Manifestimit, në emër të Bashkësisë së Degëve, dhe të gjithë aktivistëve në Zvicërr, duke ju deshirue mirë se ardhje, i përshëndeti të pranishmit, zt. Nue Kaqinari, kryetarë i BD të PSHDK-së në Zvicërr.

Me mjaft sukses, moderoi i riu Rajmond Pllumbi, kryetarë i Degës Sursee, i cili bëri edhe hapjen e Manifestimit.

Referatin e shkurtër mbi Historikun e 28 Nëntorit dhe Ditës së Flamurit Kombëtarë, e lexoj thjesht dhe me mjaft modesti, zonja Kristiana Ndrejaj nga Dega Sursee.

Pastaj, një përshëndetje mjaft të ngrohtë, me mesazh urimi dhe falenderimi, për të gjithë bashkëatëdhetarët tanë, e dha kryetari i Partisë, Ing Zef Morina, që ishte një fjalim i shkurtër, brilant, dhe mjaft domëthënës për historikun dhe mesazhin e Festave të Nëntorit.

Po ashtu, me fjalë përshëndetëse të pranishmëve, ju drejtuan edhe zt. Anton Shala, nënkryetarë i PSHDK-së, si dhe zt. Kosovar Alijaj, anëtarë i Kryesisë.

Pati përshëndetje dhe urime nga gjithë musafirët e pranishëm në emër të Konsullatave, të subjekteve politike, shoqatave, dhe klubeve të tyre.

Ishte një atmosferë vërtetë festive nën tingujt muzikorë të rapsodit të mirënjohur, Prendo me grupin e tij muzikorë, si dhe të zt. Kosovar Alijaj si musafir që ishte nga Kosova në Manifestim,si risi, që u mirëprit nga të pranishmit.

Gjatë gjithë kohës, xhirimet i bëri TV ARTI, me zt. Musa Sylejmani, i cili edhe bëri disa intervista me të pranishmit, për këto Manifestime gjithë Kombëtare.

Ahengu vazhdoi deri në orët e vona të natës.

Nga këtu, u dha mesazhi i qartë i urimit dhe përshëndetjeve, për gjithë kombin shqiptarë, kudo që gjendën.

Zoti i bekoftë shqiptarët, kudo që janë.

Urime, Gëzuar për jetë e MOT.. !

Image
Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat