Më shumë se 100 ushtarë u vranë në një fshat afrikan - Bota Sot
Më shumë se 100 ushtarë u vranë në një fshat afrikan

Afrika

Më shumë se 100 ushtarë u vranë në një fshat afrikan

Më: 23 mars 2019 Në ora: 20:20
Foto

Armëpushuesit vranë të paktën 110 ushtarë në Mali të shtunën, tha një kryebashkiak lokal, sulmi më vdekjeprurës në kohët e fundit në një rajon që trondiste nga përkeqësimi i dhunës etnike dhe xhihadiste, shkruan AFP.

Sulmet në fshatrat Ogossagou dhe Welingara u zhvilluan pasi një mision i Këshillit të Sigurimit të U.N. vizitoi Malin për të gjetur zgjidhje për dhunën që vrau qindra civilë vitin e kaluar dhe po përhapet në rajonin Sahel të Afrikës Perëndimore.

Kryebashkiaku i qytetit të afërt të Bankass, tha se njerëzit e armatosur, të veshur si gjuetarë tradicional Donzo, rrethonin dhe sulmuan Ogossagou rreth orës 4 të mëngjesit .

"Numërimi i trupave vazhdon nga policia, të cilët më kanë thënë se kanë gjetur 110 trupa, por numërimi vazhdon", tha Guindo për Reuters me telefon nga Ogossagou.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...