Mongolia, një paralajmërim toksik ndaj botës! - Bota Sot
Mongolia, një paralajmërim toksik ndaj botës!

Afrika

Mongolia, një paralajmërim toksik ndaj botës!

Më: 24 mars 2019 Në ora: 18:17
Mongoli

Shumica e qyteteve të botës po ballafaqohen me ndotjen apokaliptike të ajrit, por kryeqyteti i Mongolisë është ndër më të këqijtë në botë.

Problemi është i lidhur ngushtë me ndryshimet klimatike.

Vendi tashmë është ngrohur me 2.2 gradë, duke detyruar mijëra njerëz që të braktisin fshatrat dhe stilin e jetesës tradicionale çdo vit për në qytetet me smog, ku 90% e fëmijëve frymojnë ajër toksik çdo ditë.

Kryeqyteti i vendit ka në plan të ndalojë qymyrin e papërpunuar. Autoritetet duan t’i detyrojnë njerëzit të përdorin energji të pastër, por qymyri i përpunuar nga ana tjetër është i shtrenjtë për banorët.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...