Protestuesit e Sudanit planifikojnë grevë të përgjithshme derisa bisedimet përkeqësohen - Bota Sot
Protestuesit e Sudanit planifikojnë grevë të përgjithshme derisa bisedimet përkeqësohen

Afrika

Protestuesit e Sudanit planifikojnë grevë të përgjithshme derisa bisedimet përkeqësohen

Më: 21 maj 2019 Në ora: 13:09
Portesta, Sudan

Krerët e protestës në Sudan i bënë thirrje mbështetësve të tyre të martën që të përgatiten për një grevë të përgjithshme pasi bisedimet me sundimtarët ushtarakë të vendit pasi ata ngecë në dilemën se kush do të udhëheqë një tranzicion të dakorduar tre vjeçar, shkruan AFP.

Udhëheqësit e protestës kishin arritur marrëveshje me këshillin ushtarak në pushtet mbi aspektet e tjera kryesore të tranzicionit.

Por të hënën në mëngjes, gjeneralët të cilët përmbysën presidentin veteran Omar al-Bashir muajin e kaluar kërkuan që nga protestat për një kokë civile dhe një shumicë civile për një këshill të ri sovran të miratuar për të udhëhequr tranzicionin.

"Për të arritur një fitore të plotë, ne po bëjmë thirrje për një pjesëmarrje të madhe në një grevë të përgjithshme politike", tha Shoqata Profesionale Sudaneze, e cila mori rolin udhëheqës në organizimin e katër muajve të protestave mbarëkombëtare që çuan në rrëzimin e Bashirit.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...