NY Times shkruan për Kosovën: “Në vendin e ish-rebelëve, femrat gjejnë fuqinë në kutitë e zgjedhjeve”

Aktuale

NY Times shkruan për Kosovën: “Në vendin e ish-rebelëve, femrat gjejnë fuqinë në kutitë e zgjedhjeve”

Më: 6 mars 2021 Në ora: 11:06
Vjosa Osmani

Mediumi i njohur, “New York Times” i ka kushtuar një artikull femrave të Kosovës.

“Në vendin e ish-rebelëve, femrat gjejnë fuqinë në kutitë e zgjedhjeve”, titullohet shkrimi i gazetarit Andrew Higgins.

Artikulli i “NY Times” filloi me historinë e deputetes së Lëvizjes Vetëvendosje, Saranda Bogujevci.

Image
Saranda Bogujevci

“Saranda Bogujevci vështroi pa u dridhur një grumbull vrimash plumbash të lëna në murin e kopshtit nga një masakër që ka ndodhur dy dekada më parë që zhduki pjesën më të madhe të familjes së saj dhe i la 16 fishekë në trupin e saj”, thuhet në fillim të artikullit.

“Unë ende mund të nuhas tokën të përzier me erën e gjakut”, tha Bogujevci për mediumin amerikan.

Ndërsa aktivistja për gratë, Nazlie Bala tha se forca dhe vendosmëria e zonjës Bogujevci e kishte bërë atë një emblemë të shpresave të Kosovës: “Ajo është një e mbijetuar. Ajo është e fortë si guri. Ajo është e vërteta jonë.”

Tutje, në artikull flitet edhe për Vjosa Osmanin, ku thuhet që shumë shpejtë pritet të bëhet presidente.

“Znj Osmani – i cili ka qenë president i përkohshëm që nga nëntori, kur burri në detyrë u arrestua me akuza për krime lufte – pritet të zgjidhet plotësisht në ditët në vijim. Znj. Osmani, e cila garoi për zgjedhje me të njëjtën parti si znj. Bogujevci, fitoi më shumë vota se çdo kandidat tjetër – dhe gjithashtu më shumë vota se kushdo tjetër që kur Kosova filloi mbajtjen e zgjedhjeve dy dekada më pare”, thuhet në artikull.

“NY Times” shkruan se Vjosa Osmani është ofenduar nga rivalët e saj sa ishte kryetare e Kuvendit të Kosovës.

“Si folëse, zonja Osmani fyhej dhe kërcënohej rregullisht nga rivalët meshkuj. Kur ajo shkëputi mikrofonin e një ligjvënësi të padisiplinuar vitin e kaluar, ai u sul me të, duke ulëritur. Një video e incidentit qarkulloi në internet, duke  bindur madje skeptikët që znj. Osmani, një eksperte në të drejtën ndërkombëtare dhe ish-profesoreshë në Universitetin e Pittsburgh, mund ta mbante veten dhe të sillte ndryshime të vërteta”, thuhet ndër të tjera në artikullin e mediumit amerikan.

Image
Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat