Abrashi: Kosova duhet të shfrytëzojë koordinimin SHBA-BE

Aktuale

Abrashi: Kosova duhet të shfrytëzojë koordinimin SHBA-BE

Më: 14 prill 2021 Në ora: 00:33
Emir Abrashi

Emir Abrashi nga Demokracia Plus vlerëson se duhet të shfrytëzuar momenti që në krye të Administratës amerikanë është një president që njeh realitetin historik të Kosovës, sikurse është Joe Biden.

Abrashi në një intervistë, analizoi dy administratat e fundit të SHBA-së sa i përket çështjes së Kosovës.

“Adminstara Trump ka qenë e interesuar t’i marre disa kredite se aspektin ndërkombëtar dhe për këtë çështje ka shty përpara një agjendë ekonomike. Marrëveshja e Washingtonit më 4 shtator 2020 ka qenë për normalizim të marrëdhënieve ekonomike mes Kosovës dhe Serbisë. Në anën tjetër, tash kemi një administratë që njeh realitetin historik, kemi një president, i cili ka qenë i involvuar në rrethanat e ish-Jugosllavisë atë kohë dhe kemi një administratë e cila këtë çështje dëshiron ta bëjë në koordinim të plotë me Bashkimin Evropian. Administrata Trump është munduar krye më vete t’i shtyjë disa procese, pa koordinim me BE, në shumë raste BE-ja është lënë anash”, ka thënë Abrashi.

Sipas tij, është momenti që duhet shfrytëzuar pasi ka ndërruar shumëçka në favor të Kosovës.

“Tash e kemi një atmosferë unike, derisa administrata Bush ka qenë vendimtare për shpalljen e pavarësisë, administrata Obama ka qenë më e relaksuar, megjithatë ka qenë mbështetje për ne. Trump ka qenë më shumë e interesuar për një marrëveshje ekonomike, mirëpo e ka bërë duke u përplasur me Brukselin. Tash Bideni nuk dëshiron të bëjë ndonjë veprim pa koordinim me BE dhe kjo është një gjë të cilën ne duhet ta shfrytëzojmë. Ne edhe në BE kemi aleat si Gjermaninë”, ka thënë ai.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat