Kisha Serbe palë në marrëveshjen finale me Kosovës: Krasniqi zbulon strategjinë e rrezikshëm të Serbisë

Aktuale

Kisha Serbe palë në marrëveshjen finale me Kosovës: Krasniqi zbulon strategjinë e rrezikshëm të Serbisë

Nga: N.Sh. Më: 11 qershor 2021 Në ora: 15:45
Milazim Krasniqi

Profesori universitar dhe njohësi i çështjeve politike, Milazim Krasniqi po alarmon se Kisha Serbe mund të jetë palë në marrëveshjen finale me Kosovën në dialogun e Brukselit.

Ai përmes një postimi në facebook, thotë se, Kisha merr hise më shumë sesa Serbia në këtë dialog.

Sipas tij, kjo është strategjia serbe e cila kompletohet me bllokimin e Kosovës.

Ai shkruan se Kisha bëhet shtet në shtet, kurse asociacioni shkëput serbët në veri, kurse komunat në brendësi e mjelin buxhetin e Kosovës.

Postimi i plotë:

Konfliktet pronësore me manastirin e Deçanit, takimi i Pallmerit e Llajçakut me patriarkun serb në Beograd dhe liturgjia e djeshme në Kishën e Millosheviqit/Arkanit e ka një qëllim praktik: që ta imponojë Kishën Serbe si palë në marëveshjen eventuale finale në Bruksel.

Ashtu Kisha merr hise e më shumë se sa po të përfaqësohej vetëm nga shteti i Serbisë.

Dhe kompletohet strategjia serbe e bllokimit të Kosovës: Kisha bëhet shtet në shtet, asociacioni shkëput/separon serbët në veri, ndërsa komunat rurale në brendësi, mjelin buxhetin e Kosovë si lopën mjelëse (serbisht: krava muzara) pa u integruar.

Këtë projekt serb e kam denoncuar me fakte në vitin 2007, po askush nuk e ka vu në pullë.

Bile ka raste që lavdërohen ata që kanë qenë në Procesin e Vjenës dhe që faktikisht e kanë marrë në qafë Kosovën.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat