Ajazi: Shkeli demokracinë në PDK, Krasniqi ta emërojë Lladrovcin kryetar të ndonjë fshati

Aktuale

Ajazi: Shkeli demokracinë në PDK, Krasniqi ta emërojë Lladrovcin kryetar të ndonjë fshati

Më: 22 tetor 2021 Në ora: 00:07
Driton Ajazi

Kandidati për kryetar të Drenasit, Driton Ajazi, ka reaguar pas vendimeve të fundit të Partisë Demokratike të Kosovës ku në degën për këtë komunë, kryesia e këtij subjekti, ka zgjedhur ushtrues detyre të kryetarit të saj, Ramiz Lladrovcin.

Ai ka thënë se ky vendim është shkelje e demokracisë së brendshme të strukturave të PDK-së.

”Unë sapo u ktheva nga terreni, për shkak të aktiviteteve tona që na presin më 14 nëntor. Unë kam pranuar shumë mesazhe mbështetëse. Të gjithë qytetarët e komunës së Drenasit, e kanë parë si një vendim të ngutshëm të kryetarit Memli Krasniqi, pasi ka rënë nën ndikimin e presionit të kryetarit aktual i cili është duke e parë humbjen e thellë që po e pret më 14 nëntor dhe si rezultat i kësaj ka bërë presion në kryesinë qendrore që këtë humbje t’ia atribuojë edhe PDK-së nën petkun e saj”.

”Ky vendim ka qenë i ngutshëm, cënim i brendshëm i PDK-së për të cilën shumë qytetarë dhe aktivistë, më kanë dhënë mbështetje”.

A jeni zëvendësuar ju a po jo?

”Mënyra e zgjedhjes fillon me një garë të brendshme zgjedhore. Ne strukturat kemi marrë pjesë në një proces shumë demokratik. E din edhe Krasniqi që ka marrë pjesë 10 mijë qytetarë, ku kryetari aktual nuk ka guxuar t’i hyjë garës sepse e ka ditë që nuk do të mund të bëhet as anëtar i kryesisë së lëre më kryetar dege. Kjo për mendimin tim, dhe të gjithë ata që merren me procese zgjedhore, e dinë se emërimet i takojnë një të kaluare”.

”Ai sot në mënyrë arbitrare është vendos si ushtrues detyre, që për mendimin tim është cënim i demokracisë së brendshme të partisë. Përveç aspektit deklarativ nuk kam pasur kontakt direkt me strukturave qëndrore. Unë tani jam përfaqësues i 7000 qytetarëve të komunës së Drenasit që me votën e tyre të lirë më mbështetën që të jem pjesë e garës për balotazh”.

”Pavarësisht rrethanev që janë krijuar në degën e partisë, një gjë është e sigurt është se kryetari aktual do të penzionohet dhe bashkë me të do të jetë ushtrues i tyre vetëm në CV-në e tij, por e ftoj kryetarin Krasniqi që pas humbjes së Lladrovcit, ta emërojë diku kryetar fshati, nëse e pranojnë edhe fshati”.

Kryetari i Partisë Demokratike të Kosovës, Memli Krasniqi ka bërë të ditur se me vendim të Kryesisë dhe në përputhje me statutin e PDK-së, kryetari i Drenasit Ramiz Lladrovci nga sot është emëruar edhe ushtrues detyre, Kryetar i Degës së PDK-së në Drenas.

Kreu i PDK-së ka shkruar në llogarinë e tij në Facebook se Drenasi është bastion i pathyeshëm i Partisë Demokratike të Kosovës dhe qytetarët e Drenasit nuk kanë pasur kurrë dilemë se ku është adresa e tyre politike.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat