Rritja e çmimeve/ Armend Muja i quan të pavërteta konstatimet e opozitës

Aktuale

Rritja e çmimeve/ Armend Muja i quan të pavërteta konstatimet e opozitës

Më: 20 janar 2022 Në ora: 14:04
Armend Muja

Në debatin parlamentar në lidhje me ngritjen enorme të çmimeve të ngritur nga AAK, në emër të Grupit Parlamentar të Vetëvendosjes, Armend Muja, duke pranuar se janë rritur çmimet e produkteve, ka thënë se disa konstatime nga opozita janë të pavërteta sa i përket masave që duhet të ndërmerren nga Qeveria.

Muja pranoi se gjatë vitit paraprak pati rritje të çmimeve dhe inflacioni shënoi rritje 4-6 për qind.

Muja: Disa konstatime të opozitës janë të pavërteta

“Disa konstatime janë të pavërteta, po ua lexoj cilat janë këto: E para qeveria e Kosovës duhet të nxjerrë sa më parë masa të përhershme dhe konsistente për të rritur kërkesën agregate të qytetarëve. Nuk ka kërkesë agregate të qytetarëve, ka vetëm kërkesë agregate.

E dyta është se Qeveria e Kosovës të ridestinoj mjete shtesë buxhetore për financimin e bujqve dhe fermerët, edhe në fund është projektligji për pagat.

Si do që të jetë në lidhje me çmimet, është e vërtet se gjatë dhjetorit dhe nëntorit ka pasur rritje të çmimeve, inflacioni 4 deri në 6 për qind, mirëpo mesatarisht gjatë vitit rritja e çmimeve ka qenë rreth 3.2 për qind”, tha Muja.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat