Paguhen prej 1 mijë e 500 deri në 3 mijë euro por nuk e nisin punën para orës 9/ Arianit Koci denoncon publikisht gjyqtarët

Aktuale

Paguhen prej 1 mijë e 500 deri në 3 mijë euro por nuk e nisin punën para orës 9/ Arianit Koci denoncon publikisht gjyqtarët

Nga: M.L. Më: 26 janar 2022 Në ora: 10:40
Arianit Koci

Avokati Arianit Koci, e konsideron si shqetësues faktin që asnjë gjyqtar nuk e fillon punën në orën 8 të mëngjesit.

Ai ka treguar përvojën e tij personale lidhur me këtë ëështje. Në orën 8:55 Koci thotë se ka kërkuar të lidhet me zyrën e gjyqtarit, por që e ka pasur të pamundur pasi siç i ka thënë zyrtari i telefonatave, gjyqtari nuk e fillon punën deri para orës 09.

Postimi i plotë i Kocit në Facebook:

Në njërën prej gjykatave në Kosovë, thërras në orën 8.55. Lajmërohet zyrtari përgjegjës për telefonata.

“A mundesh me më lidhë me zyrën e gjyqtarit?” - i them me mirësjellje.

“Avokat, nuk e fillon punën gjyqtari para orës 9” - ma kthen.

Thërras në prokurori, përgjigja është e ngjashme.

Orari i punës është prej orës 8.00!

Me perfomancën dhe rrogat që i kanë, disa gjyqtarë dhe prokurorë, paguhen tepër shumë.

Përndryshe, pagat e tyre janë prej më të mëdhave në regjion: prej rreth 1.500 deri në 3.000 euro!

Me honorare dhe mëditje, disa i marrin edhe më shumë.

Të kuptohemi, nuk jam kundër që të kenë paga të mira. Por, për të ardhura të mira, duhet edhe puna me qenë e mirë dhe efikase.

E te ne po ndodh një situatë absurde: Sado që po rritën pagat, disa zyrtarë po punojnë njëjtë: Thuaja asgjë.

P.s

Byfeja në Pallatin e Drejtësisë në Prishtinë është plot me gjyqtarë e prokurorë prej orës 8-të deri në orën 9-të!

Palët sorollatën poshtë e lartë.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat