“Kampion” i shpenzimeve me karburante/ Mërgim Lushtaku posedon veturë 18 mijë euro, 45,500.00 euro në bankë, 240 mijë euro aksione...

Aktuale

“Kampion” i shpenzimeve me karburante/ Mërgim Lushtaku posedon veturë 18 mijë euro, 45,500.00 euro në bankë, 240 mijë euro aksione...

Më: 5 shkurt 2022 Në ora: 11:30
Mërgim Lushtaku

Jo vetëm deputetët nga radhët e Lëvizjes Vetëvendosje kanë pranuar mjete financiare për shpenzime të udhëtimit. Edhe ata të opozitës nuk janë kursyer për shpenzime të udhëtimit.

Ish-ministri e tash deputeti i AKK-së, gjakovari Pal Lekaj, kryesoi listën e deputetëve që përfituan mbulime për shpenzime me karburante.

Ai për periudhën nëntor-dhjetor i mori 870 euro nga shteti për të udhëtuar nga Gjakova, qyteti ku banon.

Sipas deklarimit të pasurisë për vitin 2021, deputeti i AAK-së vozit veturë BMW “525 F10” që ka vlerë 12,000.00 euro. Gruaja e tij po ashtu vozit veturë luksoze Audi A2 të 7,000.00 eurove.

Të njëjtën markë por me model më të ri, Audi Q3 e kanë edhe fëmijët por që vlera e saj është dy fish më e madhe: 14,300.00 euro.

Lekaj posedon Banesë 87.00 metra katrorë në vlerë të 80,000.00 mijë eurove, 3 hektarë tokë 1,500,000.00 eurove si dhe shtëpi me 360.00 metra katrorë – vlera e të cilës kap shifrën e 280,000.00 eurove.

Lekaj, para të gatshme ka deklaruar vetën 3,000.00 mijë euro.

Edhe deputetja nga radhët e komuniteteve joshumicë, Duda Balje ka shpenzuar për të udhëtuar nga Prizreni 870 euro.

Ajo vozitë veturë me vlerë 25,000.00 të tipit Audi A4 .

Ndërkaq, deputeti i Partisë Demokratike të Kosovës, Mërgim Lushtaku, shpenzoi 540 euro për karburante. Udhëtimet e tij nga Skenderaj, i mbuloi shteti.

Vetura Mercedes që ai vozitë kap vlerën e 18,000.00 mijë eurove, bazuar në deklarimin e pasurisë në Agjencinë Kundër Korrupsion.

240 mijë euro, Lushtaku i ka të investuara në aksione të disa kompanive private. Po ashtu, ai mban 45,500.00 euro kesh në institucione bankare.

E deputeti i LDK-së, Agim Veliu, i cili mori 340 euro nga kuvendi në emër të shpenzimeve të udhëtimit, në deklarimin e vitit 2019 nuk ka deklaruar veturë në emër të tij apo të familjes.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat