​Ministri Sveçla e Nagavci raportojnë në komision për dhunën në familje dhe në shkolla

Aktuale

​Ministri Sveçla e Nagavci raportojnë në komision për dhunën në familje dhe në shkolla

Më: 30 mars 2022 Në ora: 07:32
Foto ilustrim

Rastet e dhunës në shkolla si dhe masat e ndërmarra nga ana e institucioneve kompetente do të jetë njëra nga temat e diskutimit në mbledhjen e Komisionit për të Drejtat e Njeriut, Barazi Gjinore për persona të pagjetur, Viktima të Dhunës Seksuale të Luftës dhe Peticione.

E që pjesë e këtij diskutimi do të jetë edhe ministri i Punëve të Brendshme, Xhelal Sveçla dhe Ministrja e Arsimit, Shkencës, Teknologjisë dhe Inovacionit, Arbërie Ngavci.

Po ashtu në mbledhjen që pritet të fillojë në orën 10:00 temë diskutimi do të jetë edhe dhuna në familje dhe informimi lidhur me strategjinë nacionale për mbrojtjen nga dhuna në familje.

Rendi i ditës:

1. Miratimi i rendit të ditës;

2 Takim në Komision me Kordinatoren Nacionale pёr Mbrojtjen nga Dhuna nё Familje, znj. Nita Shala.

-Temë diskutimi, Rastet e dhunёs nё familje dhe informimi lidhur me Strategjinë Nacionale pёr Mbrojtjen nga Dhuna nё Familje;

3. Takim në Komision me Ministren e Arsimit, Shkencёs, Teknologjisё dhe Invacionit, znj. Arbёrie Nagavci, dhe Ministёrin e Punёve tё Brendshme, z. Xhelal Sveqla.

-Temë diskutimi, Rastet e dhunёs nёpёr shkolla, si dhe masat e ndёrmarra nga ana e Institucioneve kompetente;

4. Tё ndryshme.

Vendi: N303

Koha: 10:00

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat