Kosova dhe Shqipëria diskutojnë për mundësinë e bashkërendimit dhe bashkëveprimit

Aktuale

Kosova dhe Shqipëria diskutojnë për mundësinë e bashkërendimit dhe bashkëveprimit

Më: 5 prill 2022 Në ora: 10:55
Pamje nga takimi

Komisioni për Punë të Jashtme dhe Diasporë ka pritur në takim delegacionin nga Ministria për Evropën dhe Punët e Jashtme të Shqipërisë.

Pas takimit, kryetari i komisionit, Haki Abazi, tha se kanë diskutuar për mundësitë e bashkëveprimit dhe bashkërendimit me Shqipërinë.

“Nuk jemi këtu për të rritur shpresat për anëtarësim në Kombet e Bashkuara, por rrethanat kërkojnë një bashkëpunim më të thellë”, tha ai.

Ndërsa, përfaqësuesi nga Ministria e Punëve të Jashtme të Shqipërisë, Gazmend Turdiu, tha se janë të interesuar për konsolidimin e pavarësisë së Kosovës në arenën ndërkombëtare.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat