Kjo është aktakuza kundër kryekuvendarit Konjufca

Aktuale

Kjo është aktakuza kundër kryekuvendarit Konjufca

Më: 30 prill 2022 Në ora: 15:08
Glauk Konjufca

Kryetari i Kuvendit të Republikës së Kosovës, Glauk Konjufca, po përballet me aktakuzën e ngritur më 2017 për gaz lotsjellës dhe pengim të personit zyrtar.

Konjufca po akuzohet se më 10 gusht 2016 gjatë mbajtjes së mbledhjes në sallën e Kuvendit të Kosovës, ku të pranishëm ishin ish-kryetari i Kuvendit, Kadri Veseli, dhe ish-deputetët Adem Grabovci, Ismet Beqiri, Sabri Hamiti, Valdete Bajrami, Sllobodan Petroviq dhe deputeti Pal Lekaj, i njëjti ka hedhur gaz lotsjellës, me ç’rast të gjithë personat zyrtarë janë detyruar ta ndërpresin mbledhjen.

Për këto veprime, Prokuroria Themelore në Prishtinë, e ngarkon Konjucfën se ka kryer veprat penale “Përdorimi i armës apo mjetit të rrezikshëm” nga neni 375, paragrafi 1 të Kodit Penal, vepër e cila dënohet me burgim prej një deri në tetë vjet dhe veprën penale “Pengimi i personit zyrtar gjatë kryerjes së detyrave zyrtare” parashikuar nga neni 409, paragrafi 1 të Kodit Penal, vepër e cila dënohet me burgim prej 3 muaj deri në 3 vjet.

Gjykimi për rast, fillimisht ishte caktuar të nis më 28 shkurt 2022, por që seanca kishte dështuar të mbahej. Tjetër tentativë për të filluar ky gjykim ishte bërë edhe më 7 prill 2022, por që seanca fillestare për të dytën herë kishte dështuar të mbahej edhe pse kishin kaluar më shumë se 5 vite nga data kur është ngritur aktakuza ndaj Konjufcës.

Pas dy dështimeve për të filluar gjykimi ndaj kryetarit të Kuvendit të Kosovës, më 19 prill të këtij viti, është mbajtur seanca fillestare, në të cilën Konjufca është deklaruar i pafajshëm për akuzat që i vihen në barrë.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat