Mbi 40% e grave në Kosovë nuk aplikojnë për t’u punësuar për shkak të përkujdesjes ndaj fëmijëve dhe të moshuarve

Aktuale

Mbi 40% e grave në Kosovë nuk aplikojnë për t’u punësuar për shkak të përkujdesjes ndaj fëmijëve dhe të moshuarve

Më: 9 maj 2022 Në ora: 08:13
Ilustrim

Democracy for Development (D4D), ka bërë një hulumtim rreth aplikimit për punësim të grave dhe burrave në Kosovë në 6 muajt e fundit.

Sipas këtij hulumtimi në Mars të vitit 2022 përmes OMNIBUS-it, rezultatet nga anketimet kanë treguar se në gjashtë muajt e fundit, 85.4% të grave dhe 80.9% të burrave nuk kanë aplikuar për punë, raporton teve1.info

E arsyeja se përse burrat dhe gratë nuk kanë aplikuar për punë, shumica e grave apo 42.9% e tyre arsyet kanë qenë për “përkujdesjen e fëmijëve dhe të moshuarit”, si arsyen kryesore në krahasim me vetem 10% të burrave.

Ndërsa 30.2% dhe 25.4% të burrave sipas hulumtimit kanë qenë të painteresuar për të gjetur punë.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat