AAK-ja kundër propozimit për pagën minimale pa përfshirjen e veteranëve

Aktuale

AAK-ja kundër propozimit për pagën minimale pa përfshirjen e veteranëve

Më: 13 maj 2022 Në ora: 12:20
Kuvendi i Kosovës

Deputeti i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Bekë Berisha, thotë se nuk do ta përkrahin projektligjin që i hap rrugë rritjes së pagës minimale.

Berisha thotë se nga ky projektligj janë duke u diskriminuar veteranët e luftës dhe se deri të bëhet ndryshimi i projektligjit me përfshirjen e tyre nuk do ta përkrahin.

Projektligjit që keni paraqit ju parasheh largimin e veteranëve në rritjen e pagës minimale. Ata e kanë këtë pagë për ekzistencë dhe ky pension ua pamundëson të bëjnë punë tjetër. Ky projektligj është diskriminues ndaj veteranëve dhe kërkojmë largimin e këtij projektligji pasi po i diskriminon ata që dhanë gjymtyrët e tyre për vend”, deklaroi ai.

Ne jemi kundër dhe nuk do ta votojmë derisa të ndryshohet ky projektligj dhe të përfshihen edhe ata”, tha Berisha.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat