Kurti: Jemi të gatshëm për njohje reciproke, por Serbia s’është

Aktuale

Kurti: Jemi të gatshëm për njohje reciproke, por Serbia s’është

Më: 19 maj 2022 Në ora: 18:47
Albin Kurti

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka thënë se Kosova është e gatshme për njohje reciproke me Serbinë, por se ajo nuk është.

Ai, në një intervistë për Zërin e Amerikës, ka theksuar se deri tani nuk ka hapa mbrapa në procesin e dialogut.

“Mirëpo Serbia ka ngelur pas, meqenëse ajo nuk i pranon krimet që i ka kryer në Kosovë dhe refuzon ta njoh pavarësinë e Kosovës. Presidenti amerikan Joe Biden e ka formuluar shumë mirë çështjen  ka thënë se duhet të kemi normalizim të plotë me një marrëveshje ligjërisht të obligueshme e cila ka në qendër njohjen reciproke”.

“Unë jam i gatshëm për njohje reciproke, Serbia nuk është gatshme. Asnjë instancë e Kosovës nuk ka asnjë far faji për faktin që nuk e kemi suksesin e pretenduar me Serbinë. Kosova është shtet i pavarur dhe sovran, qenia e saj nuk është problematike.  Raportin me Serbinë nuk e kemi normal, duam ta normalizojmë, mirëpo për këtë qëllim është Serbia që duhet të ndryshojë”,ka thënë Kurti.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat