​Debati për sigurinë, s’ka kuorum për votimin e rezolutës së propozuar nga AAK

Aktuale

​Debati për sigurinë, s’ka kuorum për votimin e rezolutës së propozuar nga AAK

Më: 19 maj 2022 Në ora: 19:19
Kuvendi i Kosovës

Ka përfunduar seanca e thirrur plenare nga Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës, ku u debatua lidhur me situatën e sigurisë në vend.

Pas përfundimit të debatit, shefi i grupit parlamentar të AAK-së, Besnik Tahiri, në cilësinë e propozuesit të debatit paraqiti një rezolutë për votim me disa rekomandime.

Në mungesë kuorumi, u vendos që rezoluta të hidhet për votim në ndonjë seancë të ardhshme.

Këto janë pikat e rezolutës:

-Qeveria e Republikës së Kosovës duhet ta ketë prioritet mbi prioritetet çështjet që lidhen me siguri;

- Të miratohet dhe procedohet sa më shpejt në Kuvendin e Kosovës, Strategjia e Sigurisë Kombëtare së Kosovës;

-Ruajtja e Partneritetit Strategjik me SHBA në raport me forcimin e FSK-së;

-Njëkohësisht, sigurimi i të gjitha kushteve logjistike dhe armatimi i kësaj ushtrie me mjetet moderne;

Mbështetja e Fondit të Sigurisë;

-Krijimi i tri kushteve minimale për Policinë e Kosovës:

-Pagë të dinjitetshme - miratimi i Ligjit të Pagave;

-Sigurimi Shëndetësor për pjesëtarët e Policisë së Kosovës;

- Procedimi i Ligjit për Pensionim të Parakohshëm;

- Mbështetja e vazhdueshme për Agjencinë e Kosovës për Inteligjencës.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat