Kontraktohen mbi 1000 rinovime të shtëpive me masa të efiçiencës së energjisë

Aktuale

Kontraktohen mbi 1000 rinovime të shtëpive me masa të efiçiencës së energjisë

Më: 24 maj 2022 Në ora: 14:21
Foto ilustrim

Fondacioni i Mileniumit i Kosovës (MFK) dhe Korporata e Sfidave të Mijëvjeçarit (MCC) nga ShBA, kanë kontraktuar mbi 1000 rinovime të shtëpive me masa të efiçiencës së energjisë. Kjo u tha se do të zvogëlojë kërkesën dhe do të nxisë kursimin e energjisë në sektorin e amvisërisë.

Kjo u bë e ditur në konferencën e donatorëve për efiçiencën e energjisë gjatë të martës, organizuar nga MFK dhe MCC.

Pjesë e kësaj konference ishte edhe ministrja e Ekonomisë, Artane Rizvanolli, e cila tha se ky investim po ndodh në kohën e duhur, marrë parasysh krizën energjetike.

Rizvanolli: Këto investime dhe ky diskutim vjen në një kohë të duhur

“Këto investime dhe ky diskutim vjen në një kohë të duhur për vendin për shumë arsye. E para kur tërë Evropa dhe jo vetëm po kalon në një krizë të paprecedentë të energjisë, e cila pritet vetëm të përkeqësohet me rastin e luftës në Ukrainë. Ne jemi të detyruar të ballafaqohemi me këtë krizë më një sektor të energjisë të brishtë që e kemi trashëguar për shkak të mungesës së investimeve gjeneruese në 40 vjetët e fundit, politikat e gabueshme dhe strukturave tarifore që nuk e kanë nxitur efiçiencës dhe as kursimin e energjisë dhe investimet e kufizuar në efiçienca dhe atë vetëm në sektorin publik. E dyta, jemi në një kohë kur sektorit të energjisë në Kosovë po i japim drejtim të ri dhe të duhur për të ardhmen. Një drejtim që ka qendër ngritjen e efiçiencës së energjisë dhe rritjen e burimeve të ripërtritshme në vend... Programi juaj është programi i parë në Kosovë që ka në fokus sektorin privat, respektivisht amvisërinë. Sektor ky që vlerësohet si konsumuesi më i madh i energjisë dhe në të njëjtën kohë sektori me potencialin më të madh për ngritje të eficiencës së energjisë”, tha ajo.

Ndërsa, zëvendëspresidentja e departamentit të politikave dhe vlerësimit në MCC, Alicia Phillips Mandaville, tha se investimi në efiçiencë të energjisë në sektorin e amvisërive, ndihmon në kursimin e energjisë elektrike.

Mandaville: Ky investim ndihmon në kursimin e energjisë

“Kur arrita u befasova sa ka konsum të energjisë nga amvisëritë dhe kjo është një gjë e mirë kur mendojmë për përmirësimet në energjinë efiçente në afat të shkurtër, për objektet e banimit dhe shtëpitë. Këto janë ato gjëra që mund të bëhen brenda afatit të shkurtër që mund të përfitojnë të gjithë, përfshirë edhe mjedisin. Nëse i bëni këto në kontekst të krizës së energjisë ajo ndihmon për kursimin e energjisë. Koha është e jashtëzakonshme që të bëhemi bashkë dhe të flasim se çka kemi mësuar gjatë kësaj pune”, theksoi ajo.

Nga ana tjetër, drejtori i energjisë në MFK, Burim Hashani, paraqiti objektivat e këtij projekti, i cili tha se do të përfundojë deri në shtator të këtij viti.

Hashani: Objektivë e projektit është zvogëlimi i kërkesës për energji

“Objektivat e përgjithshme janë për zvogëlimin e hendekut për kërkesë të energji. Po përpiqemi të ndërgjegjësojmë konsumatorët për energjinë efiçiente, duke ofruar asistencë teknike dhe grade për amvisëritë kosovare”, tha ai.

Pjesë e kësaj konference ishte edhe nënshkrimi i marrëveshjes për bashkëpunim në mes MFK-së dhe Fondit të Kosovës për Efiçiencë të Energjisë (FKEE), përmes së cilës pritet të fuqizohet bashkëpunimi në lidhje me transferimin e njohurive dhe mekanizmave lidhur me implementimin e masave të efiçiencës së energjisë në sektorin residencial në Kosovë./E.Zeqiri/

 

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat