Lutfi Haziri: Nuk besoj që Abazoviq ka vullnet politik që të merret me demarkacionin

Aktuale

Lutfi Haziri: Nuk besoj që Abazoviq ka vullnet politik që të merret me demarkacionin

Më: 26 maj 2022 Në ora: 00:23
Lutfi Haziri

Nënkryetari i LDK’së, Lutfi Haziri, ka komentuar deklaratat e kryeministrit të Malit të Zi, Dritan Abazoviq për demarkacionin. Haziri thotë se Kosova e ka humbur liberalizimin e vizave për këtë çështje, derisa nuk beson se Abazoviq ka vullnet politik që të merret me demarkacionin.

“Unë mendoj se ai është qëndrim zyrtar i Malit të Zi. Atë që e thotë Abazoviq”, tha Haziri në një emision në T7.

“Ata që kanë votuar i kanë emrat në Kuvend, sepse kanë qenë kundërshues serioz të demarkacionit, me çdo mjet”, shpjegoi Haziri.

Kujtoi se si Kosova nuk mori liberalizimin e vizës, për shkak të mos votimit të demarkacionit me Malin e Zi

“I kemi humbë ne vizat me Ukrainën, në ditën që Ukraina ka pasur me i marrë vizat i ka marrë. Edhe Gjeorgjia. Kosova është larguar për një ligj i cili ka qenë kërkesë e NATO’s, s’ka qenë kërkesë e BE’së”, tha Haziri.

“Nuk besoj se ka me u gjet vullnet politik në Malin e Zi, duke përfshirë edhe vetë kryeministrin Driton Abazoviq, i cili ka qeveri të pakicës politike që të merret me demarkacionin”, shtoi ai.

Kryeministri Abazoviq ditë më parë tha se çështja e demarkacionit në mes të Kosovës dhe Malit të Zi është çështje e mbyllur.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat