Kurti për “Ballkanin e hapur”: Nuk u besoj nuk i besoj atij grupi politikanësh, Serbia është në marrëdhënie më të mira me Rusinë e Kinën se me ShBA-në

Aktuale

Kurti për “Ballkanin e hapur”: Nuk u besoj nuk i besoj atij grupi politikanësh, Serbia është në marrëdhënie më të mira me Rusinë e Kinën se me ShBA-në

Më: 3 qershor 2022 Në ora: 15:08
Kryeministri Albin Kurti

Kryeministri, Albin Kurti, po merr pjesë në Forumin e Bratisllavës “Globsec 2022”, ku edhe njëherë është shprehur kundër planit Ballkani i Hapur.

“Ballkani Perëndimor 6 është i hapur për NATO-n, për BE-në, për Mbretërinë e Bashkuar. Nuk besoj që duhet të hapemi për ndonjë ndërhyrje verilindore ose lindore. Jemi në rregull me këtë. Dhe mbështetemi shumë te procesi i Berlinit 2.0. tashmë me një nisje të freskët nga kancelari Sholc, e mbështesim iniciativën me vlerat evropiane brenda, dhe BE-ja që të na ndihmojë por jo jashtë BE-së”, tha kryeqeveritari kosovar, derisa i kritikoi homologët rajonal që janë pro nismës Ballkani i Hapur.

“Dua të them, se për nga orientimi politik po aq edhe për nga ndjeshmëria politike, nuk i besoj atij grupi politikanësh që besojnë te vetëmjaftueshmëria e Ballkanit Perëndimor. Ne duhet të jemi pjesë e Bashkimit Evropian dhe të jemi anëtarë sa më shpejtë që është e mundur”, tha Kurti.

Sipas kryeministrit  është e qartë që Serbia e kishte eksploatuar frustrimin e Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut lidhur me negociatat për hyrje në BE, duke e hartuar planin për Ballkanin e Hapur.

“Kur ishte e qartë që negociatat nuk do të hapeshin për Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut, në tetor të vit 2019, presidenti i Serbisë e kishte nisur këtë iniciativë, unë besoj, duke e eksploatuar frustrimin e Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut, dhe e dimë shumë mirë që Serbia është shumë në marrëdhënie më të mira me federatën e Rusisë dhe Kinën se sa me ShBA-në”, tha ai.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat