“Çfarë shteti osht ky a jeni normal”/ Eskalon situata në rektorat, policia largon dhunshëm studentët

Aktuale

“Çfarë shteti osht ky a jeni normal”/ Eskalon situata në rektorat, policia largon dhunshëm studentët

Më: 24 qershor 2022 Në ora: 19:06
Pamje ng vendi i ngjarjes

Ka eskaluar situata në rektoratin e Universitetit të Prishtinës, aty ku sot për disa orë protestuan studentët. Mësohet se tash ka ndërhyrë edhe policia e Kosovës meqë rast studentët protestues po largohen dhunshëm nga shkallët e objektit. 

Ky reagim i studentëve, vjen si pasojë e pretendimeve të tyre për shkelje statutore të UP-së nga U.D sekretarit, Besfort Krasniqi dhe rektorit, Naser Sahiti.

Këto tensione u krijuan fiks në kohen e zgjedhjeve për Këshillin Drejtues. 

Krasniqi përmes një interpretimi që ua dërgoj antarëve të senatit i njoftoi se nuk kanë të drejtë vote në këto zgjedhje pasi iu është shkëputur mandati, ani pse në statut të UP-së parashihet deri me datë 30 shtator të këtij viti. 

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat