​Rrezarta Pllana caktohet koordinatore për funksionalizimin e Fondit Sovran

Aktuale

​Rrezarta Pllana caktohet koordinatore për funksionalizimin e Fondit Sovran

Më: 28 qershor 2022 Në ora: 16:59

Komisioni Ekzekutiv për Fondin Sovran në takimin e tretë me radhë ka diskutuar mbi funksionalizimin e grupit punues përgjegjës për hartimin e projektligjit për Fondin Sovran.

Nisur nga propozimi që derivon nga Koncept Dokumenti i miratuar në Qeverinë e Kosovës, në këtë takim u miratua vendimi për emërimin e Rrezarta Pllanës, koordinatore për funksionalizimin e Fondit Sovran.

Pllana do të jetë përgjegjëse për strukturimin e ndërmarrjeve publike, si dhe propozimin për themelimin e grupit të ekspertëve, që do bëhen pjesë e grupit punues për hartimin e Ligjit për Fondin Sovran.

Në takim morën pjesë kryeministri Albin Kurti, ministrja e Ekonomisë, Artane Rizvanolli, ajo e Industrisë Rozeta Hajdari, ministri i Financave Hekuran Murati dhe zëvendësministri i Mjedisit Hysen Durmishi.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat