Arsyet e Kurtit për mospjesëmarrje të Kosovës në Ballkanin e Hapur po bëhen qesharake, thotë Abdixhiku

Aktuale

Arsyet e Kurtit për mospjesëmarrje të Kosovës në Ballkanin e Hapur po bëhen qesharake, thotë Abdixhiku

Më: 30 qershor 2022 Në ora: 22:36
Lumir Abdixhiku dhe Albin Kurti

Kreu i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Lumir Abdixhiku, thotë se iniciativa “Ballkani i Hapur” se ka mbështetjen e tij e as të partisë pasi nuk ka garanca ndërkombëtare.

“Unë jam marrë më çështjen e “Ballkanit të Hapur” që nga vitit 2016, s’është quajtur “Ballkan i Hapur” por “Bashkëpunim Rajonal dhe Ndërdoganor”, që nga ajo kohë e deri më sot kam pasur qëndrim të qartë që Kosova nuk mund të futet në mekanizëm bashkëpunues-rajonal pa garanca të forta ndërkombëtare”.

Abdixhiku, në Rubikon, sqaroi edhe pse arsyetimet e kryeministrit Albin Kurti për të mos qenë Kosova pjesë e kësaj nisme janë qesharake tek ndërkombëtarët.

“Janë dy procese paralele në këtë drejtim, “Procesi i Berlinit” që ka garanca ndërkombëtare dhe në formën e paraqitur është një paradhomë e integrimit evropian. “Open Balkan” s’e ka as garancën e as integrimin evropian për këtë arsye nuk e mbështes – dhe jo për arsye që japin pushteti sepse arsyet e Albin Kurtit po shndërrohen në arsye qesharake për ndërkombëtarët”.

“Arsyet janë 1. Nuk bashkëpunojë me Serbinë sepse e dominon tregun ekonomik në Kosovë, por me të njëjtën Serbi bashkëpunon në “Procesin e Berlinit” dhe 2. Argumenti që s’mund të bëjë marrëveshje me ministrin e Millosheviqit, por në “Procesin e Berlinit” edhe aty është ministri i Millosheviqit e edhe në Bruksel nëpër darka”, tha Abdixhiku.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat