​Kurti: Kosova aplikon për statusin e vendit kandidat të BE-së brenda këtij viti

Aktuale

​Kurti: Kosova aplikon për statusin e vendit kandidat të BE-së brenda këtij viti

Më: 30 qershor 2022 Në ora: 22:38
Foto nga takimi

Kryeministri Albin Kurti priti sot në takim deputetin e parlamentit gjerman nga radhët e Partisë Social Demokrate (SPD), Metin Hakverdi me të cilin bisedoi për situatën aktuale politike dhe atë ekonomike si në vend ashtu edhe më gjerë.

Kurti njoftoi deputetin Hakverdi me masat e ndërmarra në kuadër të Pakos së Ringjalljes Ekonomike si përgjigje ndaj inflacionit të importuar dhe në ndihmë të qytetarëve, duke veçuar vendimin e fundit për vendosjen e tavanit të çmimit të naftës.

Në takim u bisedua edhe mbi vizitën e kancelarit Olaf Scholz në Kosovë dhe takimin dypalësh në Zyrën e Kryeministrit, si dhe për perspektivën e Ballkanit Perëndimor për integrim sa më të shpejtë në BE.

Në këtë drejtim, kryeministri Kurti tha se Kosova do të aplikojë për statusin e vendit kandidat të BE-së brenda këtij viti.

Deputeti Hakverdi, anëtar i Bundestagut gjerman që nga viti 2013, shprehu mbështetjen e Gjermanisë për proceset integruese të Kosovës në Bashkimin Evropian.

Në këtë takim u fol edhe për rëndësinë e bashkëpunimit ndërmjet socialdemokratëve.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat