Konjufca për 2 Korrikun: Ky hap themeltar ishte i një rëndësie historike

Aktuale

Konjufca për 2 Korrikun: Ky hap themeltar ishte i një rëndësie historike

Më: 2 korrik 2022 Në ora: 14:21
Glauk Konjufca

Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Glauk Konjufca ka shkruar për 2 Korrikun, ditën kur u bë miratimi i Deklaratës Kushtetuese e Kosovës.

Ai u shpreh se ky ishte një hap themeltar i një rëndësie historike, siç tha ai iu parapriu proceseve dhe ngjarjeve të tjera madhore.

“Akti i miratimit, i cili u zhvillua para dyerve të ndërtesës së Kuvendit dhe në kushte shtetrrethimi nga forca të mëdha policore e ushtarake serbe, shënoi de jure pikënisjen e pavarësimit të Kosovës nga Serbia pushtuese. Ky hap themeltar ishte i një rëndësie historike, sepse iu parapriu proceseve dhe ngjarjeve të tjera madhore deri te pavarësia e Republikës së Kosovës, e shpallur më 17 shkurt të vitit 2008”, ka shkruar Konjufca.

Tutje, ai tha se në 32-vjetorin e kësaj dite, i përkulemi aktit patriotik të delegatëve.

“Në kujtim të 32-vjetorit të Deklaratës Kushtetuese i përuklemi me pietet aktit patriotik të delegatëve që çuan në vend vullnetin gjithëpopullor për liri e mëvehtësi, luftës së lavdishme të UÇK-së dhe përpjekjeve e sakrificave të shumë brezave për ta bërë Kosovën shtet të pavarur dhe sovran”, shkroi tutje ai.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat