Kjo është beteja e parë ku UÇK-ja i mposhti forcat serbe në fushëbetejë, aty u vranë policët më famëkeq që bënin vrasje në Dukagjin

Aktuale

Kjo është beteja e parë ku UÇK-ja i mposhti forcat serbe në fushëbetejë, aty u vranë policët më famëkeq që bënin vrasje në Dukagjin

Nga: N. Sh. Më: 6 korrik 2022 Në ora: 15:19
Pamje nga Beteja e Loxhës

Veprimtari Sali Rexhaj ka shkruar për ushtarakun e karrierës, kolonelin e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, që tmerronte serbët në Betejën e Loxhës, Tahir Zemaj.

Sot para 24 vjetëve, me në kry kolonelin Tahir Zemaj është zhvilluar beteja e Loxhës.

Kjo është beteja e parë që shqiptarët i mposhtën forcat serbe në fushëbetejë.

Kështu shkruan Rexhaj i cili thekson se në këtë betejë janë vrarë policët më famëkeq të cilët për një dekadë kishin ushtruar dhunë e vrasje të shqiptarëve në Dukagjin.

Postimi i plotë:

Sot para 24 vjetesh u zhvillua Beteja e Loxhës, beteja e parë ku shqiptarët i mposhtën forcat serbe në fushëbetejë.

Kjo fitore historike, për herë të parë i tregoj Serbisë se pushtimi i tyre 100 vjeqar i përcjellë me masakra, gjenocid e krime të luftës në Kosovë kishte marrë fund.

Aq më shumë, po në këtë ditë u vranë në fushëbetej policët më famkeq të cilet për një dekadë kishin ushtruar dhunë, plaçkitje e vrasje të shqipetarëve në Pejë e Dukagjin.

Beteja e Loxhës pati sukses për faktin se komandohej nga një ushtarak karriere, një ekspert, trim e patriot, sot Hero i Kosovës, kolonel Tahir Zemaj. 

Lavdi të rënëve për liri në këtë betejë, respekt për luftëtarët, për secilin prej tyre.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat