Haxhiu, Qalajt për shkuarjen në PDK: Nuk është normale për një drejtor të policisë

Aktuale

Haxhiu, Qalajt për shkuarjen në PDK: Nuk është normale për një drejtor të policisë

Më: 7 korrik 2022 Në ora: 14:28
Albulena Haxhiu

Ministrja e Drejtësisë, Albulena Haxhiu, ka kritikuar ashpër mënyrën se si ish-drejtori i policisë së Kosovës, Rashit Qalaj, dhe ish-kryeprokurori Sylë Hoxha, u bënë pjesë e partive poltike me të përfunduar mandatin e tyre në këto pozita.

Një gjë të tillë Haxhiu para të pranishmëve në kuvend, u shpreh se do ta kishte ndaluar me ligj.

”Çështja është që s’ka rëndësi projektligji apo ligji që e adreson, cështja është që kur ke një person që nuk është profesionist, ka me e keqpërdor pozitën zyrtare”.

”Ju shumë mirë e dini që Vetëvendosjen, kanë pasë me e shpallë organizatë të paligjshme. Kjo ka ndodhë”.

”Madje figurat kryesore që kanë pasë një tendencë të tillë, kanë qenë në krye të këtyre institucioneve: drejtori i Policisë, [Rashit Qalaj] dhe ish-kryeprokurori Sylë Hoxha”.

”Si ka mundësi që ata, prej prokurorisë shkojnë në LDK, e prej policisë shkon në PDK. Unë këtë e kisha ndalu me ligj”.

”Pra, kjo nënkupton çka keni bërë ju me institucionin. Se kur i keni vendos njerëzit në këto institucione, pastaj nuk i keni lënë rahat”.

”Për mua nuk është normale për një drejtor të policisë, që sapo përfundon mandatin, shkon në një parti politike”.

”E kam për juve z.Qalaj, sepse lidhet drejtpërdrejt me shtetin, sepse nuk po i bën nder as vetes, as partisë tënde”.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat