Gërvalla dhe Rohde nënshkruajnë marrëveshje për varret gjermane të luftërave të cilat ndodhen në Kosovë

Aktuale

Gërvalla dhe Rohde nënshkruajnë marrëveshje për varret gjermane të luftërave të cilat ndodhen në Kosovë

Më: 10 gusht 2022 Në ora: 17:27
Foto nga nënshkrimi i marrëveshjes

Ministrja e Jashtme, Donika Gërvalla dhe ambasadori i Gjermanisë, Jorn Rohde kanë nënshkruar marrëveshje lidhur me varret e gjermanëve të vrarë ndër luftëra të cilët ndodhen në Kosovë.

“Kjo ia mundëson Volksbund që të sigurohet që mirëmbajtja dhe kujdesi për këto varre të kryhet në mënyrë të denjë dhe në përputhje me ligjet ndërkombëtare humanitare”, ka shkruar Rohde në llogarinë e tij në Twitter, përcjell KlanKosova.tv.

“Faleminderit për këtë gjest respekti”.

Volksbund ne emër të qeverisë federale kryen regjistrimin, ruajtjen dhe kujdesin për varret e të vdekurve gjermanë të luftërave jasahtë vendit të tyre.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat