​Murati: Nuk mund të paguhet dikush pa punuar

Aktuale

​Murati: Nuk mund të paguhet dikush pa punuar

Më: 7 tetor 2022 Në ora: 13:32
Hekuran Murati

Sipas ministrit të Financave, Hekuran Murati, vendimi i qeverisë që lidhet me pagat për grevistët është në përputhje me dispozitat ligjore.

Në seancën e Kuvendit ai ka thënë se neni 18 paragrafi 1 e qartëson, nuk mund të paguhet dikush pa punuar.

Murati: Nuk mund të paguhet dikush pa punuar

Në rastin e ngritur këtu për interpelancë bëhet fjalë për pagesën e punëtorëve apo stafit që janë apo kanë qenë në grevë, ligji për grevat, neni 18 paragrafi 1 e thekson qartë se përgjatë kohës sa personat ose punëmarrësit janë në grevë marrëdhënia e punës pra obligimet nga kontrata e punës që ka të bëjë detyrimi për të punuar por edhe obligimi për të paguar pra pezullohen, me fjalë të tjera nuk mund të paguhet dikush pa punuar, pra kjo është çështja dhe mbi këtë bazë normalisht që ne duhet të kërkojmë dhe sigurohemi që organizatat buxhetore e respektojnë ligjin, këtë e kemi bërë dhe këtë do ta bëjmë çdo herë sa herë që shohim apo vihemi në dijeni që ka bazë për dyshime se nuk përfillen ligjet dhe ka tendencë që paraja publike të shpenzohet pa qenë në përputhje me të gjitha ligjet në fuqi”, ka thënë Murati.

Në këtë seancë Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës ka paraqitur rezolutë që të ekzekutohen pagat e mësimdhënësve për muajin shtator.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat