Pse u kthye pas dorëheqjes? Flet Arben Vitia

Aktuale

Pse u kthye pas dorëheqjes? Flet Arben Vitia

Më: 26 janar 2023 Në ora: 21:23
Arben Vitia dhe Albin Kurti

Ministri i Shëndetësisë, Arben Vitia, befasoi opinionin publik me rikthimin e tij në këtë detyrë, pas dorëheqjes që dha kur vendosi të kandidojë për kryetar të komunës së Prishtinës, zgjedhje këto që i humbi.

Sonte në ATV, ku po jep një intervistë direkte, atij i është rikujtuar deklarata që e kishte dhënë kohë më parë, ku deklaronte se nuk do të kthehet në këtë pozitë, pas dorëheqjes.

“Fakt që është interesant, është një deklaratë e bërë më 4 nëntor në kohën e fushatës. është spekuluar atë kohë që do të kthehem nëse i humb zgjedhjet, e kam brë të qartë se ky nuk është qëllimi.” – tha fillimisht ai.

Tutje, Vitia ka thënë se kryeministri Albin Kurti, “ka menduar” se në krye të këtij institucioni duhet të vijë një person që nuk ka nevojë për shumë kohë që ta kuptojë gjendjen në shëndetësi.

“Pas dhënies së dorëheqjes, kaluar profesor Latifit, ishte një situatë ku nuk kishte shumë kohë dhe kryeministri ka menduar që duhet të jetë një person që nuk duhet shumë të kuptojë gjendjen në shëndetësi, jo që nuk k apasë më të mirë natyrisht.” – shtoi ministri.

Në fund, ai ka thënë: “Si obligim moral dhe qytetar, e kam pranuar përsëri detyrën”.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat