Der Standard tregon arsyet dhe frikën e Vuҫiqit që nuk lejoi serbët të votojnë sot, këto janë kërcënimet që ua bëri atyre

Aktuale

Der Standard tregon arsyet dhe frikën e Vuҫiqit që nuk lejoi serbët të votojnë sot, këto janë kërcënimet që ua bëri atyre

Nga: H.O. Më: 21 prill 2024 Në ora: 23:43
Vendvotimi bosh në veri të Kosovës.

Për shkak të parregullsive në listat zgjedhore, Lista Srpska Serbe vendosi të mos thërrasë zgjedhje të reja, raportojnë nga Mitrovica, shkruan Der Standard, transmeton 'Bota sot'.

Bojkoti po funksionon. Që nga mëngjesi i së dielës, vetëm 85 persona në veri të Kosovës votuan në referendum, përmes të cilit kryetarët shqiptarë në komunat me shumicë serbe në veri të Kosovës mund të hiqen në mënyrë që më pas të zgjidhen kandidatët serbë për kryetarë komunash. Një vit më parë, shqiptarët u bënë kryetarë komune vetëm sepse qeveria serbe kishte kërkuar nga serbët në Kosovë që të bojkotojnë zgjedhjet.

Por tashmë gjithçka do të mbetet e njëjtë dhe shqiptarët do të qëndrojnë në detyrë. Partia dominuese në veri të Kosovës, Lista Srpska, e cila kontrollohet nga Beogradi, u bëri thirrje serbëve që të mos marrin pjesë. Për të mundësuar një zgjedhje të re të katër kryetarëve të bashkive, më shumë se 50 për qind e atyre që kanë të drejtë të votojnë duhet të marrin pjesë.

Një arsye e bojkotit është ndoshta fakti se listat e zgjedhësve nuk korrespondojnë me realitetin. Në veçanti, në qytetin e Mitrovicës jetojnë më pak njerëz sesa raportohet. Lista Srpska ndoshta donte të parandalonte që të bëhej e dukshme se sa njerëz ishin larguar tashmë. Ndoshta është llogaritur gjithashtu se 50 për qind nuk mund të arrihet fare.

Motive të ndryshme

Miodrag Marinkoviq nga OJQ-ja “Casa” beson se së paku në komunën Leposaviq dhe Zveçan do të ishte e mundur të zgjidheshin kryetarët e rinj sepse listat e votuesve atje janë më të sakta. Ai gjithashtu beson se Partia Progresive në Serbi aktualisht është e zënë me zgjedhjet në Beograd në fillim të qershorit dhe për këtë arsye nuk është zotuar për referendumin në Kosovë.

Presidenti serb Aleksandar Vuçiq gjithashtu dëshiron të blejë kohë dhe të parandalojë normalizimin. Prej vitesh ai synon ndarjen e veriut të Kosovës dhe aneksimin e tij në Serbi. Prandaj ai dhe Lista Srpska kanë bërë gjithçka që serbët të mos integrohen në institucionet e Kosovës. Kushdo që merrej me punë në institucionet e Kosovës duhej të priste se do t'i digjej vetura, do t'i kërcënohej familja ose do t'i digjej banesa.

Subvencione për çiftet e reja

Kërcënimi nga gangsterët e fuqishëm të mbështetur nga Beogradi është më i vogël sot. Pas sulmit terrorist në Banjska më 24 shtator të vitit të kaluar, "Lista Serbe u shemb", shpjegon Marinkoviç për STANDARD. Kriminelët ikën në Serbi dhe tani nuk kanë më qasje te popullata vendase. Kjo mund të shihet edhe në komunën e Leposaviqit, ku nuk janë vetëm qentë e rrugës që pushojnë nën diell.

Zyra komunale tani ofron subvencione nga shteti i Kosovës për fëmijët dhe çiftet e reja. Ka shumë trafik partish. Aty ku një vit më parë u hapën telat me gjemba dhe trupat e NATO-s duhej të siguronin sigurinë, qetësia e lumtur është kthyer. Një vit më parë, kryebashkiaku i ri shqiptar u barrikadua në një dhomë në katin e sipërm. Sot nga ndërtesa valojnë dy flamuj kosovarë. Pas shkollës, të rinjtë e fshatit ulen të qetë në kafenenë përballë zyrës së komunitetit.

Që kur Albin Kurti dhe partnerët e tij të koalicionit morën frenat e qeverisë në Kosovë tre vjet më parë, shteti i Kosovës gradualisht ka marrë kontrollin e veriut të Kosovës për herë të parë që nga lufta e vitit 1999. Rreth gjysma e targave të veturave këtu janë ende nga Serbia, por tani ka më shumë targa kosovare se kurrë më parë.

Image
Kryeministri i Kosovës Albin Kurti.

Kritika e re ndaj Beogradit

Një burrë i mbështetur pas një fanar në rrugën kryesore dhe duke biseduar me disa të njohur thotë se zyra e bashkisë me kryetarin shqiptar po funksionon "plotësisht normalisht". Megjithatë, ai nuk e kupton pse Lista Srpska e anuloi referendumin kur do të kishte bërë të mundur që të kishte përsëri një kryetar serb. “Nuk më pëlqen Vuçiqi”, thotë ai. Kritikat ndaj sundimtarit të fuqishëm në Beograd janë të reja. Gangsterët nga të cilët njerëzit më parë duhej të kishin frikë nuk kontrollojnë më hapësirat publike këtu.

Veriu i Kosovës ka qenë një pikë e nxehtë për dekada me radhë ku vazhdimisht janë inskenuar konflikte, por edhe një vend ku vendoset fati i shtetit të vogël dhe më të ri të Evropës. Sepse Serbia ka një pikëmbështetje këtu. Që nga vitet 1980, serbët në Kosovë janë keqpërdorur nga pushtetarët për të bërë politikë për ta.

Kryeministri Kurti është i prirur të kufizojë ndikimin e Listës Serbe dhe Serbisë në vendin e tij. Por shumë mendojnë se ai gjithashtu dëshiron të zvogëlojë fuqinë e përfaqësuesve të pakicave. Përfaqësuesit e pakicës mund të parandalojnë një shumicë prej dy të tretash në parlament, për të cilën Kurti do të duhej, për shembull, për të mundësuar rishikimin e gjyqtarëve dhe prokurorëve të korruptuar.

Ska besim

Shumë serbë mendojnë se Kurti dëshiron që “serbët të largohen nga Kosova”, thotë Marinkoviq. “Qeveria e Kosovës po na detyron një vendim pas tjetrit pa u konsultuar më parë me ne dhe duke marrë kohë të mjaftueshme për të gjetur zgjidhje të mira”, kritikon ai.

Sava Janjiq, kryetar i Manastirit të Deçanit me famë botërore, i cili së fundi i ka kthyer pronën që i takon shtetit pas vitesh kontest gjyqësor, thotë për STANDARDIN: “Ne jemi seriozisht të shqetësuar për të ardhmen tonë në një shoqëri në të cilën vendimet e gjykatave , ligjet, të drejtat e pakicave dhe fetare "Situata për komunitetin serb në Kosovë dhe kishën tonë nuk ka qenë aq e vështirë sa është tani në 25 vitet e fundit që nga përfundimi i luftës."

Në fakt, Kurti dhe qeveria e tij kanë dështuar të krijojnë besim me popullatën lokale serbe. Disa arrestime të serbëve që akuzohen për “shkelje të kushtetutës” po shkaktojnë trazira. Ekziston një ndjenjë e përgjithshme se serbët trajtohen më keq se shqiptarët në Kosovë. Një shqiptar që nga pakujdesia qëlloi me armën e tij të zjarrit vitin e kaluar dhe plagosi rëndë një fëmijë serb u mbajt përgjegjës vetëm për "prishje të rendit publik". Disa raste të sjelljes brutale të policisë speciale Rosu ndaj serbëve e shtuan mosbesimin.

Gabimet politike

Propaganda serbe i shijon këto raste dhe i fryn deri në atë masë sa nuk kanë më asnjë lidhje me realitetin. Politikani beogradas përgjegjës për Kosovën, Petar Petkoviq, kohët e fundit në mënyrë absurde madje foli për një "gjenocid" të Kurtit kundër serbëve. Në fakt, shumë familje serbe janë larguar nga Kosova në dekadën e fundit për shkak të mundësive të dobëta arsimore. Nuk është faji i Albin Kurtit. Por edhe ai bëri gabime.

Pasi demonstruesit militantë serbë sulmuan trupat e KFOR-it të udhëhequra nga NATO në maj të vitit të kaluar, Kurti publikoi inicialet e tyre në parlament. Disa besojnë se mes tyre kishte njerëz që nuk ishin aspak të dhunshëm. Këta njerëz tani kanë frikë të qëndrojnë në Kosovë sepse i frikësohen arrestimit.

Kurti është veçanërisht i papëlqyer në mesin e politikanëve dhe diplomatëve perëndimorë. Kjo ka të bëjë me faktin se ai po ndryshon shumë gjëra dhe po u krijon punë dhe stres zyrtarëve perëndimorë. Ka të bëjë edhe me faktin se ai nuk ndjek thjesht udhëzimet e ambasadave të SHBA-së dhe BE-së si politikanët e mëparshëm kosovarë. Nuk mund ta kontrollosh sepse nuk është i korruptuar. Por Kurti ka nevojë për aleatë në Perëndim për të qenë i suksesshëm në planin afatgjatë.

Image
Demonstruesit militantë serbë sulmuan trupat e KFOR-it të udhëhequra nga NATO vitin e kaluar.

NATO e domosdoshme

Ai mbi të gjitha ka nevojë për NATO-n, e cila është e vetmja garanci e sigurisë për Kosovën në funksion të bashkëpunimit ruso-serb. Një sulm terrorist si ai në Bansjka është i mundur sërish. Në të njëjtën kohë, regjimi serb tregon se nuk i intereson njerëzit dhe të drejtat e njeriut. Javën e kaluar, autoritetet serbe arrestuan rreth 300 kosovarë në kufijtë serbo-kroat dhe serbo-hungarez. Ata thjesht nuk i lanë të udhëtonin më tutje sepse një ditë më parë Asambleja Parlamentare e Këshillit të Evropës kishte votuar për pranimin e Kosovës në Këshillin e Evropës.

Qytetarëve krejtësisht të pafajshëm – përfshirë fëmijët – iu desh të prisnin për shumë orë. Disa njerëz – duke përfshirë edhe zëvendësdrejtorin e policisë së Kosovës, serbin Dejan Jankoviq – madje u arrestuan për 48 orë. “Ndalimi i zyrtarëve të zbatimit të ligjit të Kosovës, përfshirë serbët e Kosovës, nga autoritetet serbe është i papranueshëm dhe sigurisht që nuk mund të pritet nga një vend kandidat për në BE”, ka shkruar ambasadori gjerman në Kosovë, Jörn Rohde, në platformën X. Ai ishte një nga të paktët që e bënë këtë kaq të qartë.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat